Marsz Równości we Wrocławiu odbył się bez udziału narodowców! Zwycięstwo po latach?

We Wrocławiu odbył się wczoraj 5 października o godzinie 13:00 Marsz Równości. Ostatnio pisaliśmy o kontrmarszu Narodowego Odrodzenia Polski, który starał się o pozwolenie od Urzędu Miasta, lecz go nie uzyskał. Masz Równości we Wrocławiu przebiegał bardzo spokojnie i bezpiecznie.

„W Marszu Równości i kontrmarszu Narodowego Odrodzenia Polski uczestniczę jako dziennikarka od pięciu lat. W tym roku po raz pierwszy poczułam się tam bezpiecznie – bo po raz pierwszy miasto i policja skutecznie zablokowały inicjatywę wrocławskich narodowców. Brawo!” – czytam w Gazecie Wrocławskiej.

Marsz wyruszył spod pomnika Chrobrego. Na samym początku szli uczestnicy z transparentem z napisem „Jesteśmy, przyzwyczajcie się”. W marszu uczestniczyło wiele grup walczących o prawa LGBT np. Amnesty International, Stowarzyszenie Akceptacja, polska grupa chrześcijan Wiara i Tęcza. Co ważne było także dużo osób heteroseksualnych, którzy chcieli wesprzeć swoich przyjaciół LGBT.

Według doniesień mediów w marszu uczestniczyło około 300 osób. Tegorocznym hasłem przewodnim było: „Miłość nie pyta o płeć”.

Rzecznik Marszu Równości Tomasz Zygmunt mówi, że „celem tegorocznej manifestacji jest zwrócenie uwagi na problem przemocy, który – jego zdaniem – narasta we Wrocławiu. – W tym roku chcemy też zwrócić uwagę na sytuację w Rosji, gdzie w ostatnim czasie dochodzi do wielu aktów przemocy w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Jak co roku mówimy także o potrzebie uchwalenia ustawy o związkach partnerskich”.

Na samym początku zgromadzenia odbył się happening. Uczestnicy całowali się. Na zdjęciu poniżej działacze Kampanii Przeciw Homofobii.

Kampania Przeciw Homofobii
Kampania Przeciw Homofobii

Manifestację zabezpieczało kilkuset policjantów. Wzdłuż trasy przemarszu, co kilkadziesiąt metrów, pojawiały się grupki NOP-owców wykrzykujące hasła „Lesbijki i geje cały świat się z was śmieje”. Policjanci zatrzymali jedną osobę, która rzucała jajkami w uczestników Marszu Równości, oraz kilku inny przeciwników którzy chcieli zakłócić marsz.

Marsz równości 3 Masz równości 1

Fot. Janusz Wójtowicz/Malwina Gadawa - Gazeta Wrocławska
Fot. Janusz Wójtowicz/Malwina Gadawa – Gazeta Wrocławska
Fot. M.Kulczyński/PAP
Fot. M.Kulczyński/PAP

marsz równości 2