Media i wizerunek osób trans – panel 31 marca w Toruniu

Na Dzień Widoczności Osób Transpłciowych, przypadający ostatniego dnia marca, Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności (SPR) z Torunia szykuje panel TRANS-MEDIA w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Będzie mowa o tym, jak media kształtowały obraz osób trans, czy i jak obraz ten się zmieniał oraz na ile był rzetelny.

Nasze zaproszenie przyjęły m.in. dr hab. Anna Kłonkowska, badaczka transpłciowości z Uniwersytetu Gdańskiego, a także dr hab. Magdalena Mateja, medioznawczyni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – mowi Remigiusz Tyrała, koordynator wydarzenia. –  Panelistkami są także Jej Perfekcyjność oraz Emilia Wiśniewska z Trans-Fuzji. Całość poprowadzi dra Beata Bielska, socjolożka.

Skład panelu łączący akademię i NGO ma pozwolić, aby wybrzmiały w jego trakcie m.in. takie kwestie, jak transfobia wielu krajowych mediów i oddawanie przez nie głosu transfobicznym i homofobicznym politykom i polityczkom. Będzie też mowa o odpowiedzialności, jaką za kształtowanie medialnego obrazu osób trans ponoszą one same, a także czy i jak mogą na to wpływać.

Polskie media zachowywały i nadal zachowują się tak, jakby były zwolnione z obowiązku dostarczania rzetelnych informacji, większość „czasu antenowego” poświęcając wywoływanie i podtrzymywanie emocji. Osoby trans, jako „kontrowersyjne”, świetnie się do tego nadawały. – nie kryje irytacji Agnieszka Ryniec z zarządu SPR. – To m.in. stąd pełne troski i zadumy nad ludzkim losem teksty o Ewie Hołuszko, bohaterce „Solidarności” odznaczonej m.in. przez Lecha Kaczyńskiego, a równocześnie wiadra pomyj regularnie wylewanych na Annę Grodzką, gdy była w sejmie, czy snucie absurdalnych domysłów o jej życiu, gdy stała się osobą prywatną.

SPR, obchodzące w tym roku 10 lat działalności, zapowiada więcej ciekawych i „rocznicowych” wydarzeń oraz zachęca do śledzenia swoich stron i profili w mediach elektronicznych i społecznościowych. Przypominamy również, że od jesieni 2018 roku w Toruniu działa – prowadzona przez psycholożkę – darmowa grupa wsparcia dla osób transpłciowych (osoby zainteresowane udziałem mogą pisać na wsparciespr@gmail.com).

Więcej informacji o panelu TRANS-MEDIA można uzyskać od Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności”; kontakt mailowy: pracowniaroznorodnosci@gmail.com.

Co: panel TRANS-MEDIA

Kiedy: 31 marca, 14:00.

Gdzie: czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

Wstęp wolny!