Mołdawia wycofuje się z ustawy antyLGBT

Flaga Mołdawii źródła: pyrzowice.pl
Flaga Mołdawii
źródła: pyrzowice.pl

Dużą falę oburzenia wywołała ustawa z 12 lipca, w której Mołdawia przyjęła jako prawomocny zapis zakazujący propagowania pornografii, prostytucji, pedofilii i innych relacji, które nie są powiązane z małżeństwem i rodziną. Środowisko LGBT zwracało uwagę, że nieprzyjazna dla nich ustawa została przyjęta „po cichu” bez publicznej debaty. Debata jednak wybuchła już po zatwierdzeniu ustawy. Swojego niezadowolenia z takiego zapisu nie kryła także Unia Europejska. I prawdopodobnie właśnie ze względu na UE, do której Mołdawia chce dołączyć, kraj ten wycofał się z zapisu dotyczącego innych relacji.

Jak można było przypuszczać, taka postawa rządu mołdawskiego spotkała się z krytyką środowisk antyhomoseksualnych i Kościoła. Rosja, która była pierwowzorem do stworzenia takiej ustawy, skrytykowała posunięcie Mołdawii.

W piątek, kiedy ustawa została zmodernizowana prze mołdawskim parlamentem protestowali ortodoksyjni chrześcijanie. Jak powiedział jeden z przywódców tej demonstracji AFP ksiądz Ghenadie Valuta: „Dziś pozawalają na propagandę, jutro zgodzą się na małżeństwa jednopłciowe”.