Nawet 14 lat więzienia w Nigerii za małżeństwo homoseksualne

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan podpisał ustawę / Fot. World Economic Forum / wikimedia.orgPrezydent Nigerii Goodluck Jonathan podpisał ustawę, która przewiduję nakładanie kar na każdą osobę, która zawarła małżeństwo homoseksualne lub homoseksualny związek cywilny. Nawet do 14 lat można trafić do więzienia. Małżeństwa homoseksualne zawarte poza granicami Nigerii będzie się uznawało za nieważne.

Nowe prawo godzi również w swobodę „bycia sobą”, gdyż zabrania osobom homoseksualnym publicznego okazywania uczuć. Nowa ustawa nie spodobała się prezydentowi Stanów Zjednoczonych, który ostro skrytykował nowe prawo.

Ustawa zakazuje również przynależności do organizacji LGBT, a również do odwiedzania homoseksualnych klubów. Za złamanie tych zakazów będzie można trafić do więzienia nawet na 10 lat. – Tylko małżeństwo zawarte między kobietą i mężczyzną będzie uznawane w Nigerii za ważne. – napisano w ustawie.

– Ponad 90 procent Nigeryjczyków sprzeciwia się małżeństwom homoseksualnym. Ustawa jest więc zgodna z kulturowymi i religijnymi wierzeniami naszego narodu – dodał rzecznik prezydenta Reuben Abatim.

Podpisanie powyższej ustawy wywołało niemały szok na świecie. John Kerry, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych skrytykował postępowanie prezydenta Nigerii. Twierdzi on, że nowa ustawa jest niezgodna ze zobowiązaniami prawnymi, jakie Nigeria podjęła na szczeblu międzynarodowym.

– Ludzie zasługują na to, by żyć w wolności i równości. Nikt nie powinien spotykać się z przemocą lub dyskryminacją z powodu tego, kim jest albo kogo kocha – zaznaczył Kerry.