Neurobiolodzy na tropie genu homoseksualizmu

mózgNauka nie od dziś zajmuje się różnymi „dziwnymi” tematami oraz wykorzystuje niekonwencjonalne metody. Ma przecież do odkrycia wiele niezwykłych mechanizmów ludzkich. Tym razem szwedzcy neurobiolodzy postanowili odnaleźć gen homoseksualizmu. Metoda badania była dość niecodzienna – mężczyznom i kobietom podawano do wąchania testosteronopodobne substancje, pochodzące z męskiego potu oraz estrogen z moczu kobiet. Każdy z badanych był w czasie wąchania poddawany skanowaniu mózgu.

U mężczyzn heteroseksualnych podwzgórze pozostaje nieczynne przy zapachu męskich feromonów, natomiast silnie reaguje na damskie zapachy. U kobiet heteroseksualnych i mężczyzn homoseksualnych reakcja jest odwrotna. Wyniki tych badań można by traktować jako ciekawostkę, jednak warto się nad tym dłużej pochylić. Może się bowiem okazać, że taka rewelacja neurobiologiczna może zmienić spojrzenie na temat etyki seksualnej.

Mimo ciągłych badań nad rolą feromonów i reakcji neurologicznych w relacjach międzyludzkich w tej dziedzinie pozostaje jeszcze wiele zagadek. Wydaje się jednak, że rola zapachów może mieć niewielkie znaczenie zarówno dla doboru partnera, jak i dla orientacji seksualnej. Ciekawa jest jednak reakcja neurobiologiczna u osób różnej orientacji płciowej. Choć aktywność podwzgórza jest różna to nie jest to bezsprzeczne potwierdzenia dla genetycznego podłoża homoseksualizmu. Trzeba jednak podkreślić, że wiele faktów przemawia za genetycznym uwarunkowaniu orientacji płciowej. Osoby homoseksualne przyznają, że bardzo łatwo ulegają zauroczeniu (zazwyczaj w momencie poczucia pociągu fizycznego). Również badania na bliźniętach mono- i dizygotycznych pokazują, że geny mają sporą rolę w rozwinięciu się orientacji seksualnej.

Homoseksualizm z biologicznego punktu widzenia jest ogromną zagadką. Nie tylko jego uwarunkowanie jest intrygujące. Naukowcy głowią się także nad tym dlaczego nie został wyeliminowany w toku ewolucji. Zachowania seksualne jednopłciowe łamią bowiem zasadę przetrwania gatunku (stosunek płciowy ma na celu prokreację). Spekuluje się, że „geny homoseksualne” mają jakąś inną przewagę ewolucyjną. Jaką? Trudno powiedzieć. Być może za ekspresję homoseksualności odpowiada gospodarka w większym stopniu gospodarka hormonalna, a nie geny.