Niech słowo miłość nabierze nowego znaczenia – w imię miłości zacznijmy badać się w kierunku HIV!

Zacznijmy traktować test na HIV jako stały element związku, najwyższy wymiar zaangażowania i dbałości o zdrowie. Z okazji święta zakochanych, 14 lutego br. Fundacja Edukacji Społecznej (FES), w ramach Projektu Test, organizuje wydarzenie pt. „Walentynki z Projektem Test”. Akcja społeczna ma na celu zachęcenie warszawiaków do zadbania o swoje zdrowie i wykonania badania w kierunku HIV, HCV i kiły.

Świętowanie Dnia Zakochanych podoba się 74% Polaków i Polek. 14 lutego atmosferę miłości czuć wszędzie i choć o relacje ze swoim partnerem lub partnerką powinniśmy dbać nie tylko od święta, gdy przychodzi ten szczególny dzień, większość par pragnie go uczcić w wyjątkowy sposób. Najwyższa pora aby na liście Walentynkowych planów Polaków i Polek, obok romantycznej kolacji, pojawiła się wspólna wizyta w miejscu gdzie można wykonać test na HIV.

„Walentynki z Projektem Test” odbywać się będą w dwóch Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych Fundacji, na ul. Nugat 3 (na Ursynowie) oraz w al. Jana Pawła II 45a (I piętro, w Diagnostyce, nad Apteką Ziko, na Śródmieściu), w godzinach 16.00-20.00. Specjalnie na tę okazję FES wraz z firmą Kinky Winky przygotowała prezenty dla wszystkich osób, które tego dnia zdecydują się wykonać test w kierunku HIV, HCV i kiły.

„Zeszłoroczna akcja odniosła wielki sukces. W naszych punktach spotkać można było pary, singli, singielki a także grupy znajomych i przyjaciół, którzy przyszli wykonać test na HIV,HCV i kiłę. Dlatego i w tym roku postanowiliśmy kontynuować Walentynki z Projektem Test. Niech stanie się to naszą nową tradycją.” – mówi Agnieszka Świderska koordynatorkaPR Projektu Test.

Oprócz prezentów dla uczestników akcji, Projekt Test przy współpracy ze znanym influencerem społeczności LGBT+, Maciejem Gośniowskim – „Gąsiu”, przygotowali edukacyjny materiał wideo tłumaczący jakie są rodzaje i jak działają testy na HIV. Filmzostanie opublikowany w przeddzień święta zakochanych.

„Celem materiału edukacyjnego jest przybliżenie nowoczesnych metod testowania i pokazanie, że badanie w kierunku HIV może być proste i szybkie. Film został przygotowany w taki sposób aby przyciągnąć uwagę odbiorcy i wywołać dyskusje na temat HIV/AIDS.” –zaznacza Agata Kwiatkowska, specjalistka ds. HIV/AIDS, autorka Projektu Test.

Ale to nie wszystko. FES działania edukacyjno-profilaktyczne z okazji Walentynek rozpoczyna już w ten weekend. W sobotę 9 lutego edukatorzy z After Party FES oraz

Projektu Test będą wykonywać badania w kierunku HIV/HCV/kiły podczas imprezy w warszawskim klubie „Pogłos”.

„Dla uczestników imprezy szykujemy wiele ciekawych aktywności, oprócz szybkich testów na HIV/HCV/kiłę, będzie można porozmawiać z edukatorami o konsekwencjach ryzykownych zachowań seksualnych, redukcji szkód i używaniu substancji psychoaktywnych, będą też dostępne testy do sprawdzania składu substancji psychoaktywnych oraz materiały informacyjne, także o miejscach, gdzie użytkownicy substancji psychoaktywnych mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia.” – tłumaczy Weronika Lewicka, psycholog, specjalistkapsychoterapii uzależnień oraz autorka projektu After Party FES.

„Jeżeli ktoś myśli, że święto zakochanych jest tylko dla zdeklarowanych par, to się myli. To wspaniała okazja do zadbania o samego siebie. Bez względu na to jak będziemy świętować Walentynki – razem, czy osobno, w klubie czy w domu – pamiętajmy o bezpieczeństwie.” –podkreśla Patrycja Wonatowska, seksuolożka, konsultantka w punkcie testowania.

Fundacja oprócz zaproszenia osób do udziału w „Walentynkach z Projektem Test” chce zachęcić do regularnego wykonywania badań na obecność HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne na ul. Nugat 3 oraz w al. Jana Pawła II 45a otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach 16-20. Lista wszystkich punktów, w których można wykonać bezpłatny i anonimowy test w kierunku HIV znajduje się na stronie www.projekttest.pl.