Niemiecka „Siła przyciągania” odpowiedzią na amerykański „Brokeback Mountain”?

Siła przyciągania 1We wczorajszy wieczór oglądaliśmy film „Freier Fall” co w przetłumaczeniu na nasz ojczysty język znaczy „Siła przyciągania” Jest to niemiecki dramat w reżyserii Stephana Lacant’a. W filmie grają świetni aktorzy, m.in. Hanno Koffler („Letnia burza”), Max Riemelt (Nagroda dla Najlepszego Aktora w Karlowych Warach za film „Fabryka zła”) oraz Katharina Schuettler („The Promise”).

Kilka słów o filmie

Życie Marca jest dobrze poukładane. Ma zapewnioną karierę w policji, kochającą narzeczoną, własne mieszkanie. Wkrótce ma zostać ojcem. Cały ułożony szyk burzy nowy kadet, który pojawia się w szkole. Obaj mężczyźni na początku za sobą nie przepadają, lecz później Marc zaczyna doświadczać nieznanej wcześniej swobody i wolności, a także tego, czym jest uczucie do innego mężczyzny.

Marc wyraźnie czuję, że życie wymyka mu się spod kontroli. Uświadamia sobie, że nie jest w stanie uszczęśliwić wszystkich.

„Siła przyciągania to niemiecka odpowiedź na Tajemnicę Brokeback Mountain” – (3sat)

Nasza opinia

Według nas film nie jest tak dobry jak „Tajemnica Brokeback Mountaina” do którego tak usilnie próbuje być porównywany, niemniej jednak film zasługuje na miano dobrego. Opowieść ta dobitnie pokazuję, co się dzieje, gdy życie się rozpada i nie jest się w stanie dać szczęścia osobom, które się kocha.

Film powstał dzięki Karsten’ie Dahlem, który opowiedział reżyserowi historię o przypadkach znęcania się nad homoseksualnymi kolegami, które zauważył podczas szkolenia policyjnego. Wtedy też postanowili, iż nakręcą taki film.

Siła przyciągania 3„Pomimo widocznych na zewnątrz reform, policja w dalszym ciągu tkwi w konserwatywnej, zdominowanej przez mężczyzn strukturze. Cieszę się, że dzięki materiałom, które zebraliśmy, udało nam się poprowadzić fabułę filmu inaczej, niż to mogło być oczekiwane. W środku ciężkości nie umieściliśmy miłości nędzy dwoma mężczyznami dziejącej się w środowisku, w którym bycie gejem jest całkowitym tabu. Położyliśmy raczej nacisk na rozdarcie Marca między pragnieniami i wartościami, których nie był w stanie pogodzić. Z jednej strony szczęście rodzinne, ojcostwo i związek z Bettiną, z drugiej rodząca się miłość do Kaya. Oczywiście ten film porusza temat homoseksualizmu, natomiast ja chciałem przede wszystkim mówić o archetypicznym konflikcie między miłością i nienawiścią, odrzuceniem i odkrywaniem siebie. Chciałem spróbować zrozumieć moich bohaterów, z ich nadziejami i lękami.” – mówi reżyser.

Stephan Lacant – kilka słów o reżyserze

Urodził się on w Essen w 1972 roku. Po maturze studiował wiedzę o teatrze, filmie i telewizji w Bochum oraz Kolonii. Następnie przeprowadził się do USA, gdzie podczas kilkuletniego pobytu w Nowym Jorku ukończył kurs reżyserii w Konserwatorium Aktorskim im. Stelli Adler oraz studia w Nowojorskiej Akademii Filmowej.

Stephan Lacant mieszka i pracuje w Berlinie. Obecnie zajmuje się reżyserią filmu fabularnego „Fremde Tochter” produkcji SWR/kurhaus production, którego jest także współscenarzystą razem z Karstenem Dahlemem.

„Siła przyciągania robi wrażenie doskonale uchwyconą zmysłowością, mistrzowską swobodą dialogów i poruszającymi kreacjami nawet drugoplanowych aktorów.” – (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

Film już od piątku (15 listopada) będziecie mogli obejrzeć na OutFilm.pl do czego naprawdę zachęcamy. Dla 2 osób, które napiszą komentarz pod tym artykułem mamy kod na bezpłatny 48 godzinny dostęp do wyżej wymienionego serwisu.

Siła przyciągania 2