Nowa ustawa na Filipinach – LGBT za biurkami policji

Czy ustawa wejdzie w życie?Na Filipinach pojawiła się bardzo ciekawa propozycja ustawodawcza. W ramach poprawki do reformy Policji i reorganizacji w 1998 roku, proponowana jest ustawa, która do walki z zabójstwami natury homofobicznej zatrudniałaby właśnie osoby LGBT.

Według tej ustawy osoby homoseksualne mogłyby także bez żadnych przeszkód zajmować się sprawami używania przemocy na kobietach i dzieciach. Jak podkreśla kongreswooman Sol Aragones, autorka ustawy, zmiana prawa jest niezbędna do zaprzestania dyskryminacji gejów na Filipinach. Jak sama powiedziała:

„Nie może być prawdziwej i sensownej demokracji, gdy wciąż uciskany jest sektor LGBT”.

Trzeba jednak zauważyć, że Filipiny pomimo praktycznie stuprocentowego katolicyzmu (niewielki odsetek społeczeństwa muzułmańskiego), jest jednym z najbardziej liberalnych krajów Azji. Jako jedno z nielicznych państw umożliwia na przykład gejom służbę w wojsku.

Inicjatywa ustawodawcza nie wzięła się jednak znikąd. W okresowym przeglądzie Rady Praw Człowieka stwierdzono eskalację liczby naruszeń praw człowieka wobec środowiska LGBT. Według tego raportu w latach 1996-2012 doszło do 164 zabójstw na tle homoseksualnym. Do 17 z nich doszło w roku 2012. Komisja przygotowująca raport przyznała, że inicjatywa Sol Aragones jest niezwykle ważna, gdyż na Filipinach nadal dyskryminuje się osoby LGBT. Przykładów homofobii nie trzeba długo szukać. W 2011 roku fala krytyki uderzyła filipińskiego ministra zdrowia, który po konferencjo dotyczącej AIDS stwierdził, że rodzice powinni powstrzymać swoje homoseksualne dzieci i poddać je testom.