Nowe prawo, które chroni członków społeczności LGBT w Australii.

Flaga LGBT na paradzie w Syndey.
Flaga LGBT na paradzie w Syndey.

Na początku sierpnia weszło w życie nowe australijskie prawo, które chroni członków społeczności LGBT oraz osoby interseksualne przed dyskryminacją o podłożu religijnym. Ustawa dotycząca poprawki konstytucyjnej w sprawie dyskryminacji seksualnej (odnoszącej się do orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i statusu osoby interseksualnej) została zaakceptowana w czerwcu z ogromnym poparciem parlamentarzystów.

Po raz pierwszy w historii służby opieki nad osobami starszymi nie będą mogły odmówić przyjęcia osoby homoseksualnej, bi, trans lub interseksualnej. Jednakże organizacje religijne w dalszym ciągu będą mogły dyskryminować członków społeczności LGBT (ale nie osoby interseksualne) w ramach opieki zdrowotnej, edukacji i zatrudnienia. „Prawo to zapewnia większą ochronę osobom homo, bi, trans i interseksualnym. W szczególności w przypadku dyskryminacji przez służby opieki nad osobami starszymi” – mówi australijski Prokurator Generalny Mark Dreyfus.

Nowe prawo zapewnia obywatelom Australii, którzy stali się ofiarami dyskryminacji ze względu na swoją tożsamość lub status związkowy złożenie skargi w Australijskiej Komisji Praw Człowieka a później w sądzie federalnym.

„To niezwykle ważne, aby zapewnić, że nowe prawo zagwarantuje odpowiedni standard ochrony osób LGBTI [od red. skrót odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transgenderycznych i interseksualnych] przed niesprawiedliwym traktowaniem, wykorzystując ten dwunastomiesięczny okres jako możliwość rewizji starych praw stanowych i terytorialnych wszystkie dyskryminujące elementy z kodeksów prawnych” – powiedziała Anna Brown, członek organizacji zajmującej się prawami osób homoseksualnych.

Sekretarz Główny Australijskiej Konferencji Biskupów Katolickich przekonuję, że wolność wyznania jest bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy egzekucji nowego prawa.