Nowy premier Luksemburga – Xavier Bettel jest drugim w Europie premierem – gejem.

Xavier Bettel jest drugim homoseksualnym premieremPaństwo Europy Zachodniej – Luksemburg nie tylko będzie mieć premiera geja, ale też wicepremiera, który również jest homoseksualny. Jest to pierwszy na świecie kraj, w którym zarówno przywódca partii i premier jest orientacji homoseksualnej. Mowa tutaj o premierze Xavier’ze Bettel i wicepremierze Etienne Scheider, który jest również ministrem obrony szefów socjalistów.

Xavier Bettel zastąpił Jean-Claude’a Junckera, który do środy był jednym z najdłużej sprawującym funkcję premiera politykiem w Europie. Stał on na czele aż 19 lat!

W tym momencie Betel zapowiedział, że legalizacja małżeństw jednopłciowych będzie dla niego priorytetem. Zajmie się tym od razu. Luksemburg jest małym księstwem, ale należy do Unii Europejskiej i ma instytucje unijne takie jak np. Europejski Bank Inwestycyjny UE.

Nowy premier planuję wprowadzić zmiany w systemie nauczania. Chce zastąpić religię w szkolę zajęciami z etyki, która miałaby być obowiązkowa dla każdego ucznia – bez względu na wiarę. Etyka jest to dział filozofii, która zajmuje się badaniem moralności i tworzeniem systemów myślowych. W Polsce uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcję religii mogą wybrać lekcję etyki, lecz wciąż są to zajęcia nieobowiązkowe na które uczęszcza bardzo mało osób. Dlatego też, większość szkół takich lekcji w ogóle nie organizuje.

Luksemburg jest jednym z najmniejszych państw na świecie. Ma on bowiem ponad pół miliona mieszkańców, ale jest bardzo ważnym centrum finansowym – drugi po USA dla funduszy inwestycyjnych i bankowości.