O co chodziło w drugiej edycji festiwalu O’LESS? Wiara i Tęcza komentuje.

O'LESS FestiwalO’LESS Festiwal odbył się w sobotę i niedzielę 23 listopada 2013 roku. Zapewne z wielu Was chciałaby się dowiedzieć o co chodziło w tegorocznym O’LESS-ie.

Wiara i Tęcza na swojej stronie napisała z żartem, że chodzi o rzeczy najważniejsze. :) – Bo tam, gdzie chodzi o wiarę i o tożsamość, chodzi w istocie o sens życia każdej i każdego z nas. Wiemy, jak wiele ofiar pochłonęły „męskie” wojny, których powodem były spory religijne i chęć narzucenia innym „jedynych” i „słusznych” poglądów. Nam, na szczęście, udało się wyjść z tego spotkania bez rozlewu krwi, co nieznaczy, że było tylko łagodnie i miło… – piszą Aga Aaron i Aga George.

W dalszej części piszą:

– Za nami jednak niezwykłe i fascynujące spotkanie kobiet i lesbijek, które z uporem poszukują swojego „duchowego” miejsca w istniejących systemach religijnych, jak również poza nimi. Zobaczyłyśmy, że nie jest nam łatwo funkcjonować w patriarchalnych Kościołach, Meczetach, czy Synagogach. A nawet tam, gdzie wydawałoby się, że miejsca dla nas jest nie co więcej, wchodzimy na ziemię nieznaną. Wiemy, że dla wielu jesteśmy wciąż „niewidoczne”, a gdy chcemy, żeby nas dostrzeżono, albo mówi się nam wprost „NIE”, albo wyznacza miejsce „w drugim rzędzie”. Podwójne wykluczenie – jako kobiety i jako lesbijki, którego niejednokrotnie doświadczamy, wśród tych których zwykliśmy nazywać „braćmi” i „siostrami” – budzi w nas największy sprzeciw, smutek i nie często gniew, którego nie chcemy się wstydzić. „Nie tak było na początku”! Nie oddajemy jednak tego, co dla nas ważne, co kochamy, co określa naszą tożsamość. Będziemy drążyć, szukać, i wołać – JESTEŚMY! Taka jest nasza droga i jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym Przyjaciółkom i Przyjaciołom, którzy nam w niej towarzyszą. Do zobaczenia już wkrótce w Krakowie!

Aga Aaron i Aga George