Odebrano stypendia i kredyty studentom, którzy uczestniczyli w paradzie LGBT

Władze Tureckie pozbawiły kilku studentów stypendium, ze względu na udział w majowej paradzie LGBT organizowanej na terenie kampusu uniwersyteckiego. The Credit and Dormitories Institution (KYK) – czyli Instytucja Kredytowa tureckiego Ministerstwa Edukacji zakończyła wypłacanie tym studentom stypendium oraz wymagała od studentów wpłacenia czesnego na rzecz instytucji we własnym zakresie.  

Około dwudziestu studentów zostało zatrzymanych 10 maja podczas marszu zorganizowanego przez uniwersytecką grupę solidarności LGBT. Marsz ten nie uzyskał zgody gubernatora Ankary. Studenci zostali poinformowani przez ministerstwo o utracie stypendium w sposób listowny. W liście czytamy, że decyzja ta została podjęta na podstawie rozporządzenia, które pozwala na obniżenie stypendiów studentów zaangażowanych w działalność terrorystyczną, które naruszają prawo do edukacji. 

W niedzielę tureckie władze zakazały po raz piąty corocznego marszu na rzecz praw osób LGBT w Stambule. Ostatni taki marsz LGBT miał miejsce w tym mieście w 2014 r. Uczestniczyło w nim aż 100 000 osób. 

Co ciekawe, w Turcji reforma edukacji opiera się na słowach premiera „o wychowaniu pobożnego pokolenia”. Ze względu na takie kształtowanie wychowania i edukacji, wszelkie inne nurty i poglądy są ciągle marginalizowane i aktywnie im się przeciwdziała, co pokazały wydarzenia majowe i odebranie studentom praw do stypendium, co zdecydowanie utrudnia im edukację i kontynuowanie nauki na uczelni wyższej. 

źródło: ahval