O’LESS Festiwal Tournee 2014 rusza już wiosną: najpierw Gdańsk, później Kraków.

logo turneeChcielibyśmy Was zaprosić do wzięcia udziału w zbliżającym się wielkimi krokami O’LESS Festiwalu, który odbędzie się już 22-23.03.2014 w Gdańsku, oraz 4-6.04.2014 w Krakowie.

O’LESS Festiwal w zeszłym roku w Gdańsku gościł w Stowarzyszeniu Tolerado, gdzie odbywało się wydarzenia prezentujące polską sztukę lesbijską z wielu dziedzin. Już w marcu głównym tematem będzie duchowość, a wraz z nią będą próby odpowiedzenia na liczne pytania:

Jak duchowość definiują lesbijki? Czy lesbijka porzuciwszy religię, w której została wychowana, szuka innego systemu religijnego? Czy staje się duchowo bezdomna? I wreszcie, czy duchowość jest poza płcią i orientacją seksualną? Na te i więcej pytań odpowiedzą organizatorki wydarzenia w Gdańsku.

Czytaj więcej: O co chodziło w drugiej edycji festiwalu O’LESS?

Podczas marcowego O’LESS Festiwalu w Gdańsku będziesz mógł posłuchać wykładów, obejrzeć wystawę, film a może podzielić się – przeżyciem, myślą, uczuciem, związanym z duchowością – czytam na stronie wydarzenia. Program w Gdańsku jest wyszukany i każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z nim na oficjalnej stronie wydarzenia.

Idea festiwalu

Festiwal zrodził się z potrzeby wypełnienia poważnej luki. W rozpychanej – przez wszelkie odmienności – przestrzeni main-streamowej wciąż brakuje LESSkultury. Pojawia się czasem wśród wątków LGBT, ale to raczej mniejszość w mniejszości. W efekcie w Polsce de facto brak lesbijskiego języka, lesbijskich idolek, lesbijskich wzorców … etc. etc. etc.

(…) Festiwal skierowany jest do osób, czujących się lesbijkami. Zaprasza artystki indywidualne i grupy reprezentujące rożne dziedziny tzw. aktywności kulturalnej – stricte artystycznej, ale także społeczno-artystyczne. Obejmuje zatem Sztuki plastyczne (instalacje malarstwo rzeźba fotografia) / Teatr (performance, kabaret, taniec, dramat, rytuał, formy pokrewne) / Literaturę Muzykę, ale także Sport 

Celem festiwalu jest rozpoznanie LESSkultury w Polsce. Wyszukanie nowych lesbijskich artystek – jeszcze nie/znanych. Przypomnienie o działających od dawna. Przyjrzenie się zdarzeniom polskiej LESShistorii. Poszerzenie wąskiego warszawskiego kręgu lesbijskiego. Ostatecznie – stworzenie kulturalnej LESSmapy w Polsce.

O'LESS Festiwal Tournee KRAKÓWPrzejdźmy teraz do Krakowa. O’LESS Festiwal Tournee dotrze do Krakowa 4 kwietnia i będzie trwać przez dwa dni (do 6 kwietnia 2014 roku). Wraz z Fundacją Kultura dla Tolerancji organizatorki mają przyjemność zaprosić nas na krakowskie tournee. – Jesteś kobietą? Czujesz się lesbijką? A może po prostu interesują Cię les-tematy? Mieszkasz lub pochodzisz z Krakowa i okolic? – zachęcają organizatorki do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Tak samo jak poprzednio podczas kwietniowego wydarzenia w Krakowie odbędą się liczne wystawy, dyskusje, wykłady, projekcje filmowe oraz czytanie performatywne etc. Jest to efekt dwóch edycji O’LESS-u.

Więcej informacji: http://tourneeolessfestiwal.blogspot.com/