Organizatorzy Igrzysk w Soczi chcą powstrzymać kampanie przeciw homofobii

Zimowe Igrzyska OlimpijskieOrganizatorzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi poprosili Międzynarodowy Komitet Olimpijski, aby „powstrzymał tę kampanię i te spekulacje” odnosząc się do protestów wobec kontrowersyjnych rosyjskich praw przeciw „homoseksualnej propagandzie”.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dmitrij Czernyszenko został zapytany o potencjalny wpływ rosyjskiego prawa na przebieg Igrzysk. Odpowiedział, że rząd rosyjski zapewnił, że nowe prawo w ogóle nie wpłynie na Igrzyska i poprosił Komitet o przekazanie tego wszystkim, którzy dalej spekulują na ten temat.

Istnieje obawa, że podczas Igrzysk odbędzie się demonstracja, która zdaniem przewodniczącego Komisji ds. Marketingu „mogłaby dużo zniszczyć dla nas wszystkich”. Przewodniczący Jacques Rogge apeluje do wszystkich sportowców aby powstrzymali się od jakichkolwiek protestów podczas wydarzeń.

Czernyszenko powiedział, że prawo rosyjskie nie zakazuje homoseksualizmu i w żaden sposób nie zaprzecza postanowieniom Karty Olimpijskiej a prezydent Putin zapewnił, że konstytucja zapewnia wszystkim sportowcom i publiczności równość praw i wolność.

Prawo podpisane przez prezydenta Putina w czerwcu zabrania „promowania nietradycyjnych związków” wśród młodzieży pod karą wysokiej grzywny oraz piętnastu dni pozbawienia wolności dla obcokrajowców. Putin podpisał także dekret zabraniający organizowania jakichkolwiek demonstracji podczas trwania Igrzysk.

Według Rogge Komitet jest usatysfakcjonowany zapewnieniami organizatorów Igrzysk, że prawo rosyjskie nie wpłynie na uczestników wydarzenia, podkreślił także, że Komitet nie może wpływać na decyzje niezależnego kraju, w którym organizowane są Igrzyska.

Źródło: gejowo.pl