Oskarżony o nadużycia seksualne biskup został ukarany

Papież Franciszek
Papież Franciszek

53-letni Gabino Mirandę Melgarejo, biskup peruwiańskiej diecezji Ayacucho, został ukarany przez Papieża Franciszka wydaleniem ze stanu kapłańskiego. Duchownemu postawiono zarzut o nadużycia seksualne o charakterze pedofilskim.

W piątek przewodniczący peruwiańskiej Konferencji Episkopatu arcybiskup Salvador Pineiro, poinformował media o decyzji podjętej przez papieża po przeprowadzeniu procesu w Watykanie.

Sześć dni temu prokuratura w Ayacucho ogłosiła rozpoczęcie dochodzenia w sprawie Mirandy Melgarejo, oskarżonego o szereg nadużyć seksualnych, w tym także o charakterze pedofilskim.

Arcybiskup Pineiro poinformował, że decyzję papieża zakomunikowała mu ustnie 5 lipca nuncjatura apostolska w stolicy Peru, Limie. Dodał, że wydalenie ze stanu kapłańskiego jest „najsurowszą sankcją, jaką Stolica Apostolska może wymierzyć duchownemu”.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Peru zadeklarował także swoje „pełne poparcie” dla dochodzenia, które prowadzi w sprawie byłego duchownego peruwiańska prokuratura.

Źródło: tvn24.pl/biskup-oskarzony-o-naduzycia-seksualne-papiez-pozbawil-go-sutanny,358212,s.html