Otwarto memoriał pamięci Daniela Zamudio w Chile

Chile pomnik pamięciW ten poniedziałek na cmentarzu w Santiago Chile został otwarty Pomnik dla różnorodności. Spoczywa tam Daniel Zamudio, młody gej, który umarł w marcu 2012 w wyniku brutalnego pobicia przez grupę neonazistów.

Cały memoriał zajmuję powierzchnię 50 metrów kwadratowych i składa się z aż dwóch obszarów. Jeden, gdzie znajduję się grób chłopaka i drugi zaprojektowany jak think-tank (poświęcony dla wszystkich różnic). Pomnik został sfinansowany z funduszów prezydenckich oraz wkładów finansowych organów urzędowych (takich jak gminy San Bernardo i zagraniczne ambasady). Nie obyło się także bez prywatnych darowizn.

Podczas uroczystego otwarcia w Santiago Chile byli obecni rodzice Daniela Ivana Zamudio, Jacqueline Vera, Rolando Jimenez z Movilh, rzecznik rządu Cecilia Perez, dla której pomnik symbolizuje szacunek dla odmienności i różnorodności w Chile.

Warto przypomnieć, że w dalszym ciągu w Chile jest dużo przemocy na tle orientacji seksualnej. W październiku brutalnie zaatakowano Władimira Sepulveda, który znajduję się w śpiączce, zamordowano Arturo Lomboi, oraz pod koniec roku zabito Alexandra Bustamante.

W Chile bardzo ważne jest aby uchwalać ustawy przeciw homofobii, ale także edukować społeczeństwo. Na blogu Mylilefeluke czytam, że kościół katolicki ma krew na rękach, bowiem namawia do nienawiści do osób LGBT pod przykrywką wolności słowa. Kościół według nas nie powinien wzywać i namawiać do jakiejkolwiek przemocy wobec osób LGBT.