Pierwsza para gejów legalnie pobrała się i świętowała miłośc według nowego równego prawa małżeńskiego

Sergio Miranda i Rodrigo BordaPo raz pierwszy para gejów mogła legalnie pobrać się w Urugwaju, gdzie nowe prawo do małżeństw jednopłciowych weszło w życie 5 sierpnia br.

Sergio Miranda i Rodrigo Borda pobrali się w Montevideo w czwartek. Swoje zaślubiny świętowali wraz z 30 przyjaciółmi i rodziną. Na uroczystości byli obecni również przedstawiciele mediów.

„Podczas gdy w Rosji stosują wobec nas przemoc i nas ścigają  a reżim nazistowski zabija nas, w Urugwaju możemy wziąć ślub. Możemy świętować naszą miłość. Tak więc jestem bardzo szczęśliwy, że żyje w kraju takim jak Urugwaj, a nie jak Rosja ” powiedział Miranda.

Para poznała się podczas Night of Nostalgia na corocznym święcie Urugwaju w 1999 roku i od tamtej pory nigdy się nie rozstawali. Jeden z gejów jest śmiertelnie chory, więc ślub odbył się w szpitalu w Montevideo a świadek który był na miejscu opisał go jako ”wyjątkowy”.

Urugwaj jest dwunastym państwem na świecie gdzie można zalegalizować małżeństwa homoseksualne.Reforma została uchwalona przez Kongres w kwietniu i miała ogromne poparcie.

Argentyna jest pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, gdzie małżeństwa homoseksualne mogą być zawierane od 2010 roku.

http://www.pinknews.co.uk/2013/08/23/uruguay-first-gay-couple-registered-to-marry-wed-and-celebrate-love-of-new-equal-marriage-law/