„Piotr Czajkowski nie był gejem” – autocenzura rosyjskich twórców

Czajkowski
Czajkowski

W Rosji trwają prace nad filmem o Piotrze Iljiczu Czajkowskim – jednym z najsłynniejszych kompozytorów, który wywarł ogromny wpływ na rozwój muzyki nie tylko w tym kraju. Powszechnie wiadomo, że artysta był homoseksualistą, dlaczego twórcy zatajają ten fakt?

Pod wpływem rosyjskich władz cenzurują swoje dzieło – twierdzą niezależni krytycy filmowi. Przyjęte w czerwcu antygejowskie prawo, problemy z dyskryminacją mniejszości seksualnych sprawiają, że twórcy nie chcą poruszać drażliwych tematów. Wielu biografów informuje o tym, że Czajkowski był gejem, ukrywał swoją orientację ze względu na obyczajowość czasów, w których żył. W 1893 roku kompozytor zmarł, jak twierdzi muzykolog David Brown oraz pisarz Anthony Holden, z powodu „wymuszonego samobójstwa”. Czajkowski zainteresował się młodym arystokratą hrabią Stenbok-Fermor. Romans ten miał być odkryty przez stryja hrabiego. Z obawy przed ujawnieniem Piotr miał popełnić samobójstwo na podstawie wyroku orzeczonego przez „sąd honorowy”. Jurij Arabow, autor scenariusza do powstającego filmu biograficznego w wywiadzie dla „Izwiestii”, stwierdził, że kompozytor nie był gejem, ale  „osobą bez rodziny, która musiała całe życie walczyć z plotkami opisującymi ją jako osobę, która kocha mężczyzn”. Larisa Maljukowa, recenzentka filmowa z niezależnej „Nowej Gaziety” ujawniła, że scenariusz do filmu był wielokrotnie zmieniany, wcześniej pojawiały się wątki romansów Czajkowskiego z mężczyznami, zostały one jednak usunięte. Jak twierdzi Maljukowa, nie jest to jednak tak istotne, ponieważ film porusza przede wszystkim inne aspekty życia muzycznego twórcy. – Wiadomo, jakiego mamy ministra kultury. Każdy jest w obecnej sytuacji ostrożny, także reżyser filmu woli się nie wychylać – powiedziała „Guardianowi”.

Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14498692,_Piotr_Czajkowski_nie_byl_gejem___Tworcy_cenzuruja.html