PLANETE+ puści dokument o lesbijkach pt. „Teraz jestem kobietą”

Film lesbijski LGBTQ Teraz jestem kobietą 3Dla wszystkich fanów kina o tematyce LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transgenderycznych) – w sobotę, 16 listopada o godzinie 22:45 stacja Planete+ pokażę film pt. „Teraz jestem kobietą”. Jego bohaterki poddały się w latach 60. pionierskiej operacji zmiany płci.

Film ukazuję historię pięciu kobiet, których łączą dwie rzeczy. Wszystkie rozpoczęły życie w ciele mężczyzny oraz w późniejszym czasie przeszły operację korekty płci u tego samego lekarza w Casablance, George’a Burou.

Kobiety te były jednym z pierwszych pokoleń osób transseksualnych mających możliwość przejścia operacji w latach 50. XX wieku. Opowiadają one o swoich zmaganiach z własną naturą, poszukiwaniu pomocy, obawach, które związane były z operacją oraz życiu po nim.

Opowiadają również o przeszłości, o trudnych relacjach z rodziną i braku akceptacji („Wszyscy się mnie wstydzili – matka, rodzeństwo. Ojca nie było. W wigilię matka kazała mi opuścić dom” – opowiada April). Wspominają lata sprzed operacji oraz te „po Casablance”, kiedy mogły cieszyć się podarowaną im przez doktora Burou kobiecością, ale i musiały zmierzyć z uprzedzeniami społeczeństwa. Jak podsumowuje April: – Nie przejmuję się tym, co mówią o mnie inni. Ale nawet w wieku 76 lat muszę stawić czoła odrzuceniu. Od 1961 roku nie dostałam w Anglii żadnej pracy.

Michiel Van Erp otrzymał nagrodę za film w 2012 roku Honorową Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Tematyce Gejowskiej i Lesbijskiej w San Fransisco.

Film lesbijski LGBTQ Teraz jestem kobietą 6

Film lesbijski LGBTQ Teraz jestem kobietą 7

Film lesbijski LGBTQ Teraz jestem kobietą 8

Film lesbijski LGBTQ Teraz jestem kobietą 9

Film lesbijski LGBTQ Teraz jestem kobietą 5