Pokaz filmu o Johnie McNeillu – znanym działaczu ruchu LGBT

John McNeill, Barbara Pickersgill i Vernon HeywoodMieszkańcy Krakowa 10 listopada będą mieli okazję zapoznać się z bardo ważnym filmem dla środowiska LGBT. Film poświęcony jest bowiem Johnie McNeill. Jest to postać, które wielokrotnie prowadziła walkę o prawa dla mniejszości seksualnych.

W Warszawie film ma być pokazywany na ulicy Próżnej w sobotę 9 listopada o godzinie 12. Projekcja filmu w Krakowie będzie miała natomiast miejsce w niedzielę 10 listopada o godzinie 16:00 w Centrum Kultury Żydowskiej.

Działania Johna McNeilla dotyczyły głównie praw osób homoseksualnych w kościele katolickim. Sam zresztą był Jezuitą. Został jednak wydalony z zakonu na skutek swoich działań. W latach 60-tych i 70-tych zakładał organizację Diginity, która miała wspierać osoby homoseksualne. Jego działalność na rzecz mniejszości seksualnych w kościele została zakończona wraz z nadejściem polskiego papieża Jana Pawła II.

Widzowie po obejrzeniu filmu będą mogli wziąć udział w dyskusji z reżyserem Bernardem Fayem. Dla niego nie będzie to pierwsza wizyta w naszym kraju. Jego wizerunek i wizerunek jego męża zostały wykorzystane przez Lacha Kaczyńskiego. Zdjęciem z ich ślubu straszył Polaków przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Brendan Fay przybył do polski i przekonywał, że dyskryminacja to nic dobrego. Przy okazji odwiedził stowarzyszenia i organizacje skupione wokół środowiska LGBT.