Polska grupa muzyczna MoMo śpiewa piosenkę o LGBT – „Szafa”

MomoZespół MoMo powstał wiosną 2011 roku w Warszawie. Jest polską grupą muzyczną, która wykonuje elektryczno-romantyczny-elektro-pop z elementami antykomercyjnymi. MoMo na swojej płycie, która ukazała się 17 września 2013 roku zamieściło dość kontrowersyjną piosenkę poświęconą społeczności LGBT. Jest to utwór „Szafa”.

„Nie uwierzysz, jest kraina, gdzie królewna, może z królewną być” – fragment tekstu do utworu „Szafa” napisany przez Anne Saraniecką.

Zadaliśmy pytanie zespołowi MoMo – skąd pomysł na taką piosenkę. Otrzymaliśmy odpowiedź:

– Utwór „Szafa” to przenośnia sytuacji społecznej w Polsce. Piosenka powstała, ponieważ wkurza nas brak tolerancji i poziom nienawiści w naszym kraju. Wiele bliskim nam osób, to osoby o „odmiennej” od przyjętej „normy” społecznej orientacji seksualnej.

Żyjemy w Polsce i tutaj wychowujemy dziecko i nie chcemy, aby żyło w kraju, w którym piętnuje się innych tylko dlatego, że żyją swoim życiem i kochają, kogo chcą. Poza tym chętnie wspieramy różne akcje na rzecz eliminowania homofobii. Dodatkowo Michał pisze także pracę magisterską „Analiza organizacji pozarządowych działających na rzecz społeczności LGBT”.

Nazwa MoMo nawiązuje do słowotwórczo-logopedycznych zainteresowań wokalistki, która z wykształcenia jest między innym logopedą i lektorem. Teksty do piosenek zespołu MoMo są pisane przez takich uznany autorów jak Anne Saraniecką, Radosłąwa Łukasiewicza, Jana Piętka, Igora Spolskiego, a także przed liderkę.

Członkowie zespołu:

Anna Ołdak – wokalistka, kompozytorka. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu i 2 lata na wydziale  piosenki  w szkole muzycznej II stopnia na ul. Bednarskiej.  Logopedka, pedagog, lektorka. Współpracowała z zespołem T.Love, Maciejem Cieślakiem, Janem Benedkiem, Sidneyem Polakiem.

Michał Marecki – instrumentalista (instrumenty klawiszowe, akordeon, gitara, flet), kompozytor. Członek zespołu T.Love. Współpracował z Muńkiem w jego solowym projekcie, z Sidneyem Polakiem, Marcinem Rozynkiem, Fiolką Najdenowicz.
Z Leszkiem Biolikiem brał udział w produkcjach takich artystów i zespołów jak Negatyw,  The Car Is On Fire, Monika Brodka, Robert Gawliński.

Jacek Perkowski –  gitarzysta, producent, kompozytor. Współpracował z Azyl p,
de Mono, Kobranocką, T.Love, Kayah, Alą Boratyn.

Jacek Szafraniec – gitara basowa. Współpracował z: T.Love, Muńkiem w jego solowym projekcie, z teatrem Buffo, ze Szwagremkolaską. Członek zespołu Benzyna.

Tomek Waldowski – perkusja, flety ludowe, śpiew, kompozytor.  Członek zespołów: Klezmafour, R.U.T.A, Chłopcy kontra Basia. Współpracował jako sideman z Kapelą Ze Wsi Warszawa, Anią Dąbrowską, grupą Żywiołak oraz Roberto de Lira.

Niedawno wydali najnowszy klip do piosenki „Milczymy”.

milczymy-01 milczymy-03 milczymy-02 momo-zdj2

Płytę można kupić w Empiku oraz tutaj.
www.facebook.com/MoMoMusicPL
http://www.vevo.com/watch/momo