Polski rząd utrudnia gejom brać ślub za granicą!

MSW wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie ułatwi osobom homoseksualnym brania ślubów za granicą. •  Fot. Shutterstock.com
MSW wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie ułatwi osobom homoseksualnym brania ślubów za granicą. • Fot. Shutterstock.com

Tomasz Szypuła już blisko 3 lata walczy w sądzie z polskimi urzędnikami, którzy nie wydali mu zaświadczenia koniecznego, aby mógł wziąć ślub w Hiszpanii ze swoim partnerem, obywatelem tego kraju.

„Nie mogę skorzystać z przysługującego mi prawa tylko dlatego, że jestem gejem „– twierdzi Szypuła

Polski rząd już od dawna zapowiadał zmianę niekorzystnych przepisów, które utrudniają osobom homoseksualnym zawieranie małżeństw za granicą. Teraz się z tego pomysłu wycofał.

„Nie proszę przecież polskiego państwa o uznanie tego małżeństwa. Chodzi mi tylko o potwierdzenie stanu faktycznego, czyli tego, że jestem stanu wolnego” – tłumaczy w rozmowie z naTemat Tomasz Szypuła.

Jest zdenerwowany faktem, że urzędnicy zasłaniają się Konstytucją, choć problem leży jego zdaniem gdzie indziej: „Nikt nie powie mi w twarz, że chodzi głównie o to, że jestem gejem” – mówi.

Mężczyzna przegrał już w Sądzie dwóch instancji. Teraz liczy na kasację w Sądzie Najwyższym. Jednakże nie dawno pojawiło się dla niego światełko w tunelu:

„Już kilka lat temu minister Radziszewska odtrąbiła sukces, twierdząc, że zmienią się reguły wystawiania zaświadczeń i podawanie nazwiska małżonka nie będzie już potrzebne” – mówi Szypuła.

„Wiem, że hiszpańscy urzędnicy mogliby pewnie pójść mi jakoś na rękę. Wiem też, że są furtki, aby ten przepis obejść – przecież my Polacy umiemy kombinować, a tego typu śluby są zawierane: słyszałem o kimś, kto wpisał w odpowiedniej rubryce inne imię i nazwisko, bo wiadomo dobrze, że polski urząd i tak nie będzie w stanie tego zweryfikować. Ale ja nie godzę się na to, że nie mogę skorzystać z przysługującego mi prawa tylko dlatego, że jestem gejem. I z tego powodu będę dochodził swoich racji nawet w Strasbourgu” – mówi mężczyzna w rozmowie z NaTemat.pl

Źródło: NaTemat