Ponad 60 tysięcy Polaków nie jest świadoma zarażenia się wirusem HIV

Według oficjalnych statystyk w Polsce z wirusem HIV żyje około 16 tysięcy osób. Zarażonych może być znacznie więcej. „Pozytywni w Tęczy szacuję, że nawet 60 tysięcy Polaków jest nosicielami, ale o tym nie wiedzą. Wirus HIV wbrew stereotypom, to problem nie tylko narkomanów czy mniejszości seksualnych.

Eksperci przypominają, że problem HIV dotyczy każdego, a stereotyp, że grozi tylko homoseksualistom czy narkomanom jest błędny. Geje i lesbijki świadome zagrożenia coraz częściej robią badania na obecność wirusa HIV. U osób heteroseksualnych takie badania to niestety wciąż rzadkość.

16 tys. osób zakażonych jest w tej chwili w Polsce, ale najprawdopodobniej 60 tys. zakażonych nie jest tego świadomych” – Mówi Agencji Informacyjnej Newseria Maria Seweryn, dyrektorka i aktorka Och-Teatru, członek kapituły konkursu Pozytywnie Otwarci, mającego na celu m.in. promowanie profilaktyki i wczesnej diagnostyki HIV. „Okazuje się, że co dziesiąty Polak zakaził się przed 20-stką.” dodaję.

60 procent zarażonych to ludzie poniżej 30 roku życia. Jak mówi Seweryn warto, aby badania na HIV zrobił każdy.

Temat zakażenia HIV to problem, który dotyczy potencjalnie każdego. Sama znam wiele kobiet, które zostały zakażone przez swoich mężów” – Mówi Maria.

„Jeśli odpowiednio szybko wykryjemy HIV, to mamy szansę trzymać go w ryzach. Możemy wtedy zacząć brać leki, dzięki którym nie zapadniemy na AIDS i nasze życie nie będzie zagrożone.”

Wynik testu na HIV w ciągu 30 minut.

Akcja organizowana przez Zrzeszenie „Pozytywni w tęczy” zachęca Polaków i przełamuje opory przed testami HIV. W każdy czwartek w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34 w Warszawie jest możliwość zrobienia w pełni bezpłatnych i anonimowych testów. Akcja edukacyjna promująca korzystanie z szybkich testów organizowana jest we współpracy z programem Pozytywnie Otwarci.

„To fantastyczna akcja” – mówi Maria. „Wynik badania będzie można otrzymać już po 30 minutach, co znacznie skróci okres stresującego oczekiwania na wynik. To jest wspaniałe i myślę, że należy o tym przypomnieć i polecić te badania” – dodaje aktorka.

Taka możliwość jest szczególnie istotna w okresie wakacji, kiedy młodzi ludzie mają większą skłonność do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych.

Wynik szybkiego testu VIKIA HIV 1/2 dają prawie stuprocentową pewność. Jednak mimo to szybkim testom towarzyszą klasyczne badania oparte na próbkach krwi i ich laboratoryjnej analizie. Ich wyniki są znane zazwyczaj po jednym lub kilku dniach. Należy też pamiętać, że testy na HIV mogą nie wykryć zakażenia, które nastąpiło w tzw. okienku serologicznym, czyli w ostatnich 12 tygodniach.

Źródło: newseria.pl

2 Comments

  1. Mnie najbardziej szokuje to, że pomimo tego że geje i biseksi mają większą wiedzę dotyczącą profilaktyki HIV w porównaniu do heteroseksualistów to zarażają się dużo częściej. Oznacza to, że powinno się przede wszystkim promować wierność partnerowi a nie seks z zabezpieczeniem, skoro mało kto prezerwatyw używa mimo świadomości zagrożenia.

    1. Jest dokładnie tak jak piszesz. Geje i lesbijki prowadzą raczej imprezowy styl życia – choć nie wszyscy. Chcą się bawić i mimo, że wiedzą o ryzyku zarażenia się, nie używają prezerwatyw. To jest straszne ale bardzo codzienne. Uważam, że powinno się promować i jedno i drugie. Obie rzeczy są ważne. :)

Comments are closed.