Powrót do przeszłości? Rosja chce karać za homoseksualizm

Cerkwia (Fot. budowle.pl)Karanie za homoseksualizm? W Rosji nie jest to wykluczone. Lider rosyjskiej Cerkwii prawosławnej Wsiewołod Czaplin domaga się przeprowadzenia referendum w tej sprawie. – Takie kontakty powinny był wykluczone z życia społecznego! – stwierdził.

Kierujący w Patriarchacie Moskiewskim wydziałem zajmującym się relacjami Cerkwii ze społeczeństwem, Czaplin, twierdzi, że w tej sprawie konieczne jest przekazanie ostatecznego głosu w ręce społeczeństwa. – Niewątpliwie sprawa ta powinna zostać omówiona w społeczeństwie, jeśli już proklamowaliśmy ludowładztwo. Dlatego też większość narodu – a nie jakieś siły zewnętrzne – powinna określać, co jest w nas czynem karalnym, a co nie – stwierdził przedstawiciel rosyjskiej Cerkwii w rozmowie z dziennikiem „Izwiestija”.

Sam Czaplin wie już, oczywiście, jaki wynik byłby najlepszy na rosyjskiego społeczeństwa – zasugerował on, że przejawy wszelkich kontaktów homoseksualnych powinny był całkowicie wykluczone z życia w Rosji. Jeśli nie da się tego dokonać poprzez przekonanie ludzi do tego, co – zaznacza – lepsze, można  włączyć do tego prawo, pytając ludzi, czy wyrażają na to zgodę.

Wcielenie tego typu sankcji w życie byłoby swoistym powrotem do przeszłości. W ZSRR homoseksualizm był ostro dyskryminowany i karany więzieniem. Surowe sankcje zniesiono oficjalnie w 1993 roku, jednak nie oddaliło to nastrojów antygejowskich, które wciąż utrzymują się w Rosji, na co wskazują także przeprowadzone w roku ubiegłym badania. Opublikowane przez niezależne Centrum Lewada wyniki sondażu były szokujące. Jedynie 23 proc. Rosjan wykazuje tolerancję i zrozumienie wobec homoseksualistów, 16 proc. jest za izolowaniem ich, 22 proc. pragnie ich przymusowego leczenia, a 5 proc. nawet ich likwidacji.

W roku poprzednim Rosja zakazała propagowania homoseksualizmu wśród osób nieletnich. Zostało to jednak ostro skrytykowane przez obrońców praw człowieka oraz ruchy gejowskie, według których był to przejaw dyskryminacji i stygmatyzacji mniejszości seksualnych.

Przedstawiciele rosyjskich ruchów LGBT sprzeciwiają się pomysłowi przeprowadzenia referendum. – Obecnie przeprowadzić referendum w Rosji na temat pociągania do odpowiedzialności karnej za homoseksualizm, to mniej więcej to samo, co zaproponować w Niemczech przywrócenie obozów koncentracyjnych dla Żydów – stwierdził oburzony Igor Koczetkow – jeden z liderów społeczności, zrzeszających mniejszości seksualne. Aktywista przypomniał także, że za czasów władzy sowieckiej, z powodu absurdalnych kar zginęło około 250 000 niewinnych ludzi.

Ankieta: Ponad 50% Rosjan nie zaakceptowałoby sąsiada geja!

„Gejowskie safari”, łowcy gejów, samozwańczy strażnicy moralności. Rosjanie polują na gejów.

Lady Gaga potępia Rosję. Używanie gazu pieprzowego przeciwko nastolatkom? Bicie? Matka Rosja?