Powstał pomnik dla homoseksualnych ofiar nazizmu w Tel Awiwie

Pomnik ofiar homoseksualnych w Tel Awiwie (Fot. Oded Balilty (AP PhotoOded Balilty))W piątek w Tel Awiwie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – odsłonięto wówczas pierwszy izraelski pomnik homoseksualnych ofiar, które zginęły w czasie II wojny światowej. Jak podkreśla burmistrz miasta – „pomnik ten przypomina nam, jak ważne jest poszanowanie każdego człowieka”.

Stojący w jednym z parków w Tel Awiwie, pomnik, przybrał formę różowych trójkącików z inskrypcją w języku niemieckim, hebrajskim oraz angielskim. Świat nurtuje pytanie, dlaczego wybrano akurat taki symbol. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Prześladowani homoseksualiści zmuszeni byli do noszenia w obozach koncentracyjnych różowych trójkątów na kurtkach – znak „odmienności”. Ofiarą hitlerowców padło wtedy – według różnych źródeł – od 5 do 15 tys. homoseksualistów.

Burmistrz izraelskiego miasta – Ron Chuldai – podkreślił, że pomnik ów przypomina nam, że każdy człowiek, bez względu na orientację czy przekonania, zasługuje na nas szacunek. Chuldai zaznaczył także, że naziści chcieli wyniszczyć wszystkich, których uważano za innych – nie tylko więc Żydów, ale i mniejszości seksualne.

Władze Tel Awiwu poszły w ślad za władzami holenderskimi. To oni jako pierwsi na świecie odsłonili pomnik, upamiętniający ofiary nietolerancji i dyskryminacji w czasie II wojny światowej. Wydarzenie to miało miejsce 5 września 1987 roku w Amsterdamie. Pomnik nazwany „Homomonument” stanął w samym centrum miasta i składa się, podobnie jak ten w Tel Awiwie, z różowych trójkątów wykonanych z granitu.

Pomnik stworzony został nie tylko z zamiarem oddania hołdu wojennym ofiarom, ale i mniejszością seksualnym, które prześladowane są także w czasach współczesnych. Jednym z bodźców do stworzenia pomnika było głośne aresztowanie działaczy LGBT, mające miejsce 4 maja 1970 roku. Przyczyną zatrzymania była próba nałożenia przez nich lawendowego wieńca na National Monument.

Pomnik w hołdzie homoseksualistów prześladowanych przez Hitlerowców odsłonięty został w 2008 roku także w Niemczech. Znajduje się on w Berlinie, w parku Tiergarten, niedaleko Pomnika Pomordowanych Żydów Europy.

Ów dzieło zaprojektowane zostało przez Michaela Elmgreena i Ingara Dragseta. Jego kształt to prostopadłościan z betonu. W przedniej ścianie wbudowane jest niewielkie okno z ekranem, na którym wyświetlany jest film, przedstawiający całujących się mężczyzn.

Tablica, która znajduje się obok pomnika możemy przeczytać:

„W nazistowskich Niemczech homoseksualizm był prześladowany w stopniu niespotykanym wcześniej w historii. W 1935 roku narodowi socjaliści wydali nakaz penalizacji wszelkich homoseksualnych kontaktów pomiędzy mężczyznami; przepisy dotyczące homoseksualnych zachowań w paragrafie 175 kodeksu karnego zostały znacząco rozszerzone i zaostrzone. Pocałunek był wystarczającym powodem do oskarżenia. Skazano ponad 50 tys. osób”.

Poprzez określone w paragrafie przepisy, homoseksualistów karano więzieniem, a w niektórych przypadkach – także kastracją. Tysiące mężczyzn trafiło wtedy do obozów koncentracyjnych.

Pomnik homoseksualnych ofiar w Amsterdamie (Fot. Anna-Maria Siwińska) Młody Izraleczyk przy pomniku ofiar nazizmu w Tel Awiwie (Fot. Oded Balilty (AP Photo Oded Balilty)) Uroczystość odsłonięcia pomnika w Tel Awiwie (Fot. Oded Balilty (AP PhotoOded Balilty)) Róże na izrealskim pomniku ofiar (Fot. Oded Balilty (AP PhotoOded Balilty))