Powstał pomnik dla homoseksualnych ofiar nazizmu w Tel Awiwie

Pomnik ofiar homoseksualnych w Tel Awiwie (Fot. Oded Balilty (AP PhotoOded Balilty))W piątek w Tel Awiwie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – odsłonięto wówczas pierwszy izraelski pomnik homoseksualnych ofiar, które zginęły w czasie II wojny światowej. Jak podkreśla burmistrz miasta – „pomnik ten przypomina nam, jak ważne jest poszanowanie każdego człowieka”.

Stojący w jednym z parków w Tel Awiwie, pomnik, przybrał formę różowych trójkącików z inskrypcją w języku niemieckim, hebrajskim oraz angielskim. Świat nurtuje pytanie, dlaczego wybrano akurat taki symbol. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta. Prześladowani homoseksualiści zmuszeni byli do noszenia w obozach koncentracyjnych różowych trójkątów na kurtkach – znak „odmienności”. Ofiarą hitlerowców padło wtedy – według różnych źródeł – od 5 do 15 tys. homoseksualistów.

Burmistrz izraelskiego miasta – Ron Chuldai – podkreślił, że pomnik ów przypomina nam, że każdy człowiek, bez względu na orientację czy przekonania, zasługuje na nas szacunek. Chuldai zaznaczył także, że naziści chcieli wyniszczyć wszystkich, których uważano za innych – nie tylko więc Żydów, ale i mniejszości seksualne.

Władze Tel Awiwu poszły w ślad za władzami holenderskimi. To oni jako pierwsi na świecie odsłonili pomnik, upamiętniający ofiary nietolerancji i dyskryminacji w czasie II wojny światowej. Wydarzenie to miało miejsce 5 września 1987 roku w Amsterdamie. Pomnik nazwany „Homomonument” stanął w samym centrum miasta i składa się, podobnie jak ten w Tel Awiwie, z różowych trójkątów wykonanych z granitu.

Pomnik stworzony został nie tylko z zamiarem oddania hołdu wojennym ofiarom, ale i mniejszością seksualnym, które prześladowane są także w czasach współczesnych. Jednym z bodźców do stworzenia pomnika było głośne aresztowanie działaczy LGBT, mające miejsce 4 maja 1970 roku. Przyczyną zatrzymania była próba nałożenia przez nich lawendowego wieńca na National Monument.

Pomnik w hołdzie homoseksualistów prześladowanych przez Hitlerowców odsłonięty został w 2008 roku także w Niemczech. Znajduje się on w Berlinie, w parku Tiergarten, niedaleko Pomnika Pomordowanych Żydów Europy.

Ów dzieło zaprojektowane zostało przez Michaela Elmgreena i Ingara Dragseta. Jego kształt to prostopadłościan z betonu. W przedniej ścianie wbudowane jest niewielkie okno z ekranem, na którym wyświetlany jest film, przedstawiający całujących się mężczyzn.

Tablica, która znajduje się obok pomnika możemy przeczytać:

„W nazistowskich Niemczech homoseksualizm był prześladowany w stopniu niespotykanym wcześniej w historii. W 1935 roku narodowi socjaliści wydali nakaz penalizacji wszelkich homoseksualnych kontaktów pomiędzy mężczyznami; przepisy dotyczące homoseksualnych zachowań w paragrafie 175 kodeksu karnego zostały znacząco rozszerzone i zaostrzone. Pocałunek był wystarczającym powodem do oskarżenia. Skazano ponad 50 tys. osób”.

Poprzez określone w paragrafie przepisy, homoseksualistów karano więzieniem, a w niektórych przypadkach – także kastracją. Tysiące mężczyzn trafiło wtedy do obozów koncentracyjnych.

Pomnik homoseksualnych ofiar w Amsterdamie (Fot. Anna-Maria Siwińska) Młody Izraleczyk przy pomniku ofiar nazizmu w Tel Awiwie (Fot. Oded Balilty (AP Photo Oded Balilty)) Uroczystość odsłonięcia pomnika w Tel Awiwie (Fot. Oded Balilty (AP PhotoOded Balilty)) Róże na izrealskim pomniku ofiar (Fot. Oded Balilty (AP PhotoOded Balilty))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *