Poznaj najlepsze postacie LGBT z filmów w 2013 roku. Filmy o tematyce gejowskiej i lesbijskiej.

Witamy Was wszystkich  w nowym 2014 roku. Mamy nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy od poprzedniego. Wszystkim singlom życzymy znalezienia sobie drugiej połówki, a parom, aby rozwijały swoje uczucia nie pozwalając tym samym na zdrady i kłótnie. Love is love.

W pierwszym artykule na rok 2014 chcielibyśmy przedstawić listę Nathaniel’a Rogers’a, który przygotował spis najlepszych postaci LGBT z filmów w 2013 roku. Uwaga – część z poniższego tekstu może zawierać spoilery.

Kiedy Tajemnica Brokeback Mountain była wyświetlana w kinach i zarobiła na siebie niemałą kwotę bo aż 200 milionów dolarów, w produkcjach LGBT pojawiło się światełko. Światełko, że takie filmy, będą puszczane w kinach na co dzień i nikogo nie będzie to dziwić czy oburzać. Mieliśmy nadzieję, że po wprowadzeniu złotego wieku świadomości LGBT teraz będzie z górki. Oczywiście tak się nie stało.

Tajemnica Brokeback Mountain nie zdobyła Oscara za najlepszy film. Nikt nie wiedział, że to będzie taki zły omen dla filmów o tematyce homoseksualnej. Praktycznie od razu można było zaobserwować drastyczny spadek takich produkcji. Brakowało chętnych firm, które dystrybuowały takie filmy. W kinach zapanował niedostatek filmów o tematyce LGBT.

Kiedy świetne gejowskie postacie dostawały dobre rolę w telewizji, to w „prawdziwych” produkcjach filmowych dla gejów nie było miejsca.

Miejsce 9: Stewardzi w filmie „I’m so excited” (Carlos Areces, Raul Arevelo i Javier Camara).

Film still from I'm So Excited by Pedro Almodovar

Jest to rewelacyjny film, który niesie stwierdzenie, że tylko seks jest rzeczą najważniejszą i NAJFAJNIEJSZĄ. Co prawda nie jest to najlepszy film Pedro Almodóvar, lecz stewardzi w tym filmie potrafią rozśmieszyć. Bez wątpienia wyniesiemy z tego filmu dużą dawką sprośnego humoru.

Miejsce 8: Benda (Jiří Cerny) w filmie „Honeymoon”

Benda w filmie pt. Honeymoon

Miejsce 7: Tom (Xavier Dolan) w „Tom at the farm”

Jeśli nigdy nie słyszałeś o filmach Xaviera Dolana – nic nie szkodzi. Taki jest już stan dystrybucji, że nawet dobrej jakości filmy nie mogą dojść do szerszej widowni. Oba powyższe dramatyczne thrillery pokazują jak można sobie poradzić z homofobią. Powyższe filmy są bardzo różne ale mają cechy wspólne. W jednym z nich będziemy mieli scenę pogrzebu, a w drugim ślubu.

Ciężko jest znaleźć Honeymoon w Internecie. Nawet na Filmwebie. Jest to czeski film i może kiedyś pojawi się na DVD aby trafić do większej publiczności.

Miejsce 6: wszyscy aktorzy w „Kill Your Darlings” (tak, tak – z aktorem, który grał Harrego Pottera).

Kadr z filmu Kill Your Darlings z Radcliffe

Film według krytyk filmowych bardzo dobry. Ludziom się podoba. To dlaczego nie było dystrybucji tego filmu w Polsce? Szczególnie nas zachwyciła rola Dane DeHann, która grała Lucien Carr. Ogólnie DeHaan i Radcliffe to moi ulubieni młodzi aktorzy z Hollywood. Są plotki,że film trafi do polskich kin w połowie lutego 2014 roku. Zobaczymy.

Miejsce 5: Gabe (Bill Heck) w PIT STOP

Miejsce 4: Franck (Pierre Delachomps) w „Stranger by the lake” (Nieznajomy nad jeziorem)

Z jakiego kraju ta piosenka? „Looking for love in all the wrong places”? Tych dwóch filmów nie można porównywać. Jeden z nich jest cichym dramatem, w którym młody mężczyzna na wsi zakochuje się z seryjnym mordercy. W drugim zaś („Stranger by the lake”) akcja toczy się nad jeziorem. Okolica została sobie przywłaszczona przez gejów, którzy nie tylko przychodzą tutaj, aby zdobyć brązową opaleniznę, ale również znaleźć mężczyznę na szybki numerek.

W filmie jest dużo scen przedstawiających męski stosunek, lecz nie powinno to nikogo oburzać. Bez wątpienia jest to film, który trzeba obejrzeć. A aktorzy są mmmm. :)

Miejsce 3: Rayon (Jared Leto) w „Dallas Buyers Club”

Jared Leto w filmie Dallas Buyers Club

Mało jest filmów, które są tak prawdziwe, że zacierają granicę między fikcją a rzeczywistością. Jest to prawdziwa historia elektryka z Teksasu Rona Woodroofa (Matthew McConaughey), u którego zdiagnozowano AIDS. Kiedy zaczął szukać alternatywnego leczenia, zaczął szmuglować zakazane leki w USA. Po powrocie zdobył sojusznika, z którym założył tytułowy klub (Dallas Buyers Club) do którego członkowie chorzy na AIDS mogli wejść i otrzymać nowatorską formę kuracji tylko za określoną sumę pieniędzy.

Miejsce 2: Marc (Izrael Broussard) w „Bling Ring”

Bling Ring (2013) Katie Chang and Israel Broussard

Nie wiadomo do jakiej kategorii można zaliczyć BLING RING. Czy film jest bardziej dramatyczny czy satyryczny? Marc jest jedynym facetem wśród grupy dziewczyn, które trudnią się kradzieżą markowych ciuchów z domów takich gwiazd jak np. Paris Hilton. Jego „gejostwo” nie jest dokładnie omówione w filmie, lecz każdy o tym wie. Marc poniekąd przyznaję się do tego, kiedy zakłada kobiece ciuchy. Izrael Broussard wcześniej zagrał w może 3, 4 filmach, więc nie ma dużego doświadczenia, jednakże w BLING RING nie można mu zarzucić braku kompetencji.

Miejsce 1: Adèle (Adèle Exarchopoulus) i Emma (Lèa Seydoux) w „Życie Adeli”

Życie Adeli (kadr z filmu o tematyce LGBT)

Angielski tytuł tego filmu to „Blue is the warmest color” (Niebieski jest najcieplejszym kolorem), więc nie wiem, dlaczego polski tytuł tego filmu to „Życie Adeli”. W filmie reżyser pokazuję wszystkie aspekty życia uczuciowego, seksualnego i zawodowego młodej kobiety. Takie podejście spodoba się przede wszystkim fanom lesbijskiej miłości, a scena pierwszego seksu między Adelą a Emmą jest naprawdę długa. Kiedy wydaję się nam, że powinna się już skończyć, reżyser ciągnie ją dalej i dalej, nie ukrywając przez widzami praktycznie niczego.