Premier Malty Joseph Muscat: „W kwestii generalnej się nie ugnę. (…) tu chodzi o równość!”

Joseph Muscat, premier Malty o związkach partnerskich dla osób homoseksualnychMalta położona jest pomiędzy Sycylią a Afryką Północną. Bez wątpienia jest jedną z ładniejszych wysp na którą turyści chętnie przybywają. Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT na Malcie jednak nie jest klarowna.

Co prawda na Malcie chroni się w pewnym stopniu przed dyskryminacją, jednakże w dalszym ciągu nie uznaje się związków osób tej samej płci. Kontakty homoseksualne są legalne od 1973 roku.

Joseph Muscat, premier Malty podczas debaty o związkach partnerskich powiedział, że może dojść do kompromisu dotyczącego szczegółów (od red. związków partnerskich), ale w kwestii generalnej nie ugnie się. – Tu chodzi o zasadę równości, która jest fundamentalna. Jeśli chodzi o adopcję dzieci, to chciałbym tylko zwrócić uwagę, że pary jednopłciowe nie będą „automatycznie” adoptować dzieci po zawarciu legalnego związku – jeśli zechcą adoptować dziecko, będą musiały przejść przez ten sam trudny proces weryfikacji, co pary hetero. – powiedział.

Dodał, że w tym momencie i tak pary homoseksualna na Malcie adoptują dzieci – nieoficjalnie. Na Malcie prawo do adopcji dzieci mają małżeńskie pary heteroseksualne oraz dorosłe osoby stanu wolnego. Dlatego też furtka dla osób homoseksualnych aby zaadoptowały sobie dziecko jest otwarta. Muscat pyta, czy Patria Nacjonalistyczna chce chronić prawa dzieci? Przez zmuszanie rodziców do kłamania w nieuczciwym systemie? –  Nie zgadzam się też na zlecenie badania dotyczącego zdolności rodzicielskich osób homoseksualnych. Nie ma nawet poszlak, że niebezpieczeństwa czyhające na dzieci miałyby wynikać z orientacji seksualnej rodziców. – powiedział premier Malty.

Wprowadzenie związków partnerskich na Malcie planowane jest w 2014 roku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na Malcie 90 proc. mieszkańców to osoby wierzące, które jak się można spodziewać są przeciwne takim związkom. W Polsce raczej nie prędko związki partnerskie zostaną wprowadzone pomimo, że 40 proc. osób popiera związki partnerskie dla osób homoseksualnych.

Czytaj więcej: 40 proc. osób popiera związki partnerskie dla osób homoseksualnych. To jest nasz rekord!