Prezent od Illinois dla gejow i lesbijek: jesteśmy o krok przed zawieraniem małżeństw!

Małżeństwo dwóch facetów
Małżeństwo dwóch facetów

Już 34 głosy do 21 przeważyły aby Senat stanu Illinois przegłosował ustawę wprowadzającą regulację prawną małżeństw jednopłciowych. Batalia może być trudniejsza w Izbie Reprezentantów w której to równiez odbędzie się głosowanie. Pat Quinn zapowiedział, że ustawę podpiszę: „Nasze Illinois nie jest miejscem dyskryminacji” – powiedział polityk.

Osoby homoseksualne mieszkające w stanie Illinois od drugiej połowy 2011 roku mogą zawierać cywilne związki partnerskie, które dają wiele praw zbliżonych do małżeństw. Już wtedy wiele organizacji i działaczy LGBT zwracało uwagę, iż celem nie są związki partnerskie a małżeństwa: „Ostatecznym celem nie jest bycie odseparowanym, a równym” – mówił Jacob Meister, prezes The Civil Rights Agenda. Wczorajsze głosowanie zakończyło się podkreślaniem, że uczynili ten walentynkowy dzień historycznym i „słodkim dla kochających się par jednopłciowych”.

W Izbie Reprezentantów większość praw mają Demokraci. W amerykańskich mediach grzmi, iż bitwa może być o wiele trudniejsza do wygrania. Gubernator Quinn, który w ubiegłym roku również był za związkami partnerskimi oznajmia, iż nową ustawę pozwalającą na zawieranie małżeństwa przez osoby jednopłciowe podpiszę. Apelował również do ustawodawców aby Ci podjeli odpowiednie działania, aby Illinois stał się 10 stanem w USA, który zezwalałby na malżeństwa jednopłciowe.