Prezentujemy okładkę najnowszego numeru Repliki (nr 47), a w nim…

Prof Ewa Łetowska na okładce ReplikiNajnowszy numer Repliki (47) pojawi się już 1 lutego. Z okładki uśmiecha się do nas prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była Rzeczniczka Praw Obywatelskich.

W Replice znajdziemy wywiad Dawida Wawryki z Łętowską, w którym opowiada o konstytucyjności związków partnerskich i małżeństw homoseksualnych, oraz o sprawach osób LGBT, które rozpatrywała jako Rzeczniczka Praw Obywatelskich.

– W art. 18 Konstytucji ” nie napisano, że tylko związek kobiety i mężczyzny jest małżeństwem. Ani że „małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny”. Tam napisano, że jako związek kobiety i mężczyzny małżeństwo cieszy się szczególną ochroną. To jest istota tego przepisu. Ale z tego nie wynika zakaz innych związków (…).

– Moje zainteresowanie związkami partnerskimi wynika z zainteresowania sytuacją mniejszości jako takich w prawie. Nie kieruję się jakąś szczególną sympatią do gejów, chociaż wśród znajomych mam akurat ich nadreprezentację (śmiech). (…) Nie rozumiem, skąd u przeciwników związków partnerskich tyle zacietrzewienia, tyle niechęci, wręcz nienawiści. Boże kochany, w czym te związki aż tak niektórym miałyby przeszkadzać? – mówi Ewa Łętowska.

Numer trafi do wszystkich prenumeratorów po 1 lutym. Będzie także dostępny w klubach w całej Polsce. My jednak zachęcamy do prenumeraty, gdyż jest to bardzo wygodny sposób, aby stać się posiadaczem aktualnego numeru Repliki. Więcej informacji o prenumeracie można przeczytać tutaj.