Prezydent Ugandy ma zamiar podpisać ustawę wprowadzającą karę dożywotniego więzienia za homoseksualizm

Uganda (fot. Al Jazerra)Serwis Al Jazeera donosi, że prezydent Ugandy oświadczył, że ten ma zamiar podpisać ustawę wprowadzającą karę dożywotniego więzienia dla osób skazanych za akty homoseksualne.

Yoweri Museveni, prezydent Ugandy podjął tę decyzję na konferencji rządzącej w kraju partii – National Resistance Movement (Narodowego Ruchu Oporu). Rzecznik tłumaczy, że Museveni podjął decyzję ponieważ wcześniej przeczytał raport „ekspertów medycznych”, w których było napisane, że „homoseksualizm nie jest wrodzony, a jest wynikiem zachowań społecznych”. Kilka tygodni wcześniej mówił, że podpisanie takiej ustawy będzie uwarunkowane uprzednim zasięgnięciem opinii u naukowców.

Za „poważny” homoseksualizm – kara śmierci. Za zwykły – dożywocie. Donosić mają wszyscy, także rodzice na dzieci. – Siedziałam jak zaklęta. W głowie miałam jedno: to rządowy plan. Zaczęli nas eliminować – mówi dwa lata po morderstwie Fasie, drobniutka 28-latka z długimi dredami.

Wiele krajów Europejskich, ale również Stany Zjednoczone potępiły chęć wprowadzenia nowej ustawy w Ugandzie, która byłaby bardzo szkodliwa dla mniejszości seksualnych.

Warto w tym miejscu dodać, że homoseksualizm w dalszym ciągu jest nielegalny w Ugandzie. Prawo z czasów kolonialnych nie zmieniło się i w dalszym ciągu uważa się, że akty homoseksualne są „sprzeczne z porządkiem natury”.

Sytuacja osób LGBT w Ugandzie nie jest łatwa. Homofobia jest głęboko zakorzeniona. Geje i lesbijki żyją w ciągłym strachu przed tym, co będzie jutro.