Prezydent Ugandy zablokował ustawę penalizującą stosunki homoseksualne

Tęczowa flaga (sxc.hu)Prezydent Ugandy Yoweri Museveni skorzystał ze swojego prawa i zablokował ustawę penalizującą stosunki homoseksualne, która wywołała oburzenie światowej opinii publicznej – donosi BBC.

Yoweri skrytykował parlament za przyjęcie nowych przepisów penalizujących homoseksualizm. Nie szczędził krytyki dla marszałkini parlamentu, która pozwoliła na uchwalenie szokujących przepisów bez wymaganego kworum – podaje BBC.

W ubiegłym roku pisaliśmy o uchwalonej w grudniu nowej ustawie, która za tzw. „poważny homoseksualizm” przewiduję karę śmierci, a za „zwykły” – dożywocie. O nowej ustawie negatywnie wypowiedział się m.in. premier Ugandy. Przepisy zostały również potępione przez światowych przywódców.

– To ochydne – powiedział Barack Obama w 2009 roku, kiedy w Ugandzie po raz pierwszy pojawiły się plany zaostrzenia przepisów ws. homoseksualizmu. Kiedy ustawa została uchwalona zapowiedział, że część pomocy humanitarnej dla Ugandyjczyków może zostać wstrzymana. – Jestem oficjalnie nielegalny – komentował uchwałę parlamentu lider aktywistów LGBT w Ugandzie Frank Mugisha.