Prezydent USA: Antyhomoseksualne prawo Ugandy pogorszy stosunki międzynarodowe

Barack Obama
Barack Obama

Barack Obama ostro skrytykował chęć wprowadzenia nowego prawa, które zakazywałaby seksu homoseksualnego w Ugandzie. Według niego zakaz takiego seksu byłby pogwałceniem jednej z podstawowych wolności.

Gdyby nowe prawo weszło w życie, to ciągła homoseksualna aktywność byłaby zagrożona dożywotnim życiem w więzieniu. – Jako kraj i jako ludzie Stany Zjednoczone stale stają w obronie fundamentalnych wolności i powszechnych praw człowieka – piszę prezydent Stanów Zjednoczonych. Zakaz związków homoseksualnych to poważny cios „dla wszystkich na świecie, którzy są oddani sprawiedliwości, wolności i równości praw”.

Prezydent zagroził również, że wejście w życie nowego prawa z pewnością będzie mieć negatywny wpływ na relację Stanów Zjednoczonych z Ugandą.

Ostatnio pisaliśmy o tym, że prezydent Ugandy chce podpisać ustawę, która wprowadzałaby karę dożywotniego więzienia za homoseksualizm. Rzecznik tłumaczy, że Museveni podjął taką decyzję, ponieważ skonsultował się wcześniej z ekspertami medycznymi oraz raportem, w którym było napisane, że homoseksualizm nie jest wrodzony, a jest wynikiem zachowań społecznych”.