Prezydent USA odznaczy Sally Ride i Bayarda Rustina Tęczowym Medalem Wolności

Sally Ride i Bayard Rustin
Sally Ride i Bayard Rustin

W tym roku Barack Obama tęczowym Medalem Wolności odznaczy 16 osób. Wśród nich znaleźli się między innymi Sally Ride oraz Bayard Rustin. Sally Ride była astronautką, Rustin zaś doradcą Martina Luthera Kinga.

Prezydencki Medal Wolności (Presidential Medal of Freedom) to najwyższe odznaczenie cywilne USA, które nadawane jest obywatelom amerykańskim oraz cudzoziemcom za szczególnie wybitny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa lub narodowych interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, jak również innych znaczących dokonań w sferze publicznej lub prywatnej.

Sally Kristen Ride była pierwszą Amerykanką, która znalazła się w przestrzeni kosmicznej w locie odbytym w roku 1983 na pokładzie wahadłowca Challenger.  Od 1987 roku wykładała na Uniwersytecie Stanford. Zmarła 23 lipca ubiegłego roku po 17 miesięcznej walce z rakiem trzustki. Bardzo pilnowała swojej prywatności. O tym, że przez 27 lat była z kobietą dowiedzieliśmy się dopiero po jej śmierci – Tam O’Shaugnessy ujawniła to w nekrologu. Obie kobiety napisały razem 6 książek dla dzieci.

Bayard Rustin był amerykańskim działaczem ruchu praw obywatelskich, głównym organizatorem Marszu na Waszyngton w 1963 roku. Doradcą Martina Luthera Kinga w sprawach związanych z biernym oporem. Rustin był ujawnionym gejem – wielokrotnie aresztowanym za kontakty homoseksualne i łamanie ustaw segregacyjnych. Zmarł w 1987 roku.

Źródło: queer.pl