Problem z homofobią w Katowicach

Flaga LGBT Źródło: katowice.naszemiasto.pl
Flaga LGBT Źródło: katowice.naszemiasto.pl

W zeszłą sobotę w Katowicach Stowarzyszenie Tęczówka zorganizowało happening z okazji Dnia Wychodzenia z Ukrycia. O ile sama impreza miała charakter pokojowy i bardziej propagandowy niż bojujący, o tyle odzew ONR spokojny już nie był. Happening zamienił się w awanturę, na którą, zdaniem Stowarzyszenia nie zareagowała policja. Swoje niezadowolenie środowisko LGBT wyraziło na oficjalnym Facebooku: „Czy Katowice to miasto, które jako jedyne w Polsce ignoruje agresję wobec LGBT?”.

Stowarzyszenie wystosowało także pismo do władz Katowic. Jak można w nim przeczytać w sobotę około 20 osób, które brały udział w happeningu zostało obrzucone jajami i balonami z wodą. Tradycyjnie ONR-owcy przynieśli ze sobą transparenty – Zakaz pedałowania. Nie obeszło się także bez wulgarnych okrzyków „obrońców tradycji”. Oto opis reakcji funkcjonariuszy policji, którzy mieli czuwać nad bezpieczeństwem pikietujących: „Na miejscu znajdował się tylko jeden patrol policji (2 osoby), który zareagował dopiero po zwróceniu uwagi przez jednego z uczestników. Niestety, na widok nadjeżdżających funkcjonariuszy, grupa przeciwników zdążyła się rozejść, nim policjanci nadeszli z samochodu, zaparkowanego w pewnej odległości od miejsca zgromadzenia. Policjanci spisali kilka osób, które pozostały w miejscu zdarzenia”. Wyznawcy homofobii nie dali jednak za wygraną i po krótkim czasie wrócili do zakłócania happeningu. Tym razem wmieszali się w szeregi demonstrujących i obrażali ich w najróżniejszy sposób, np. pluli im pod nogi.

Tęczówka wyraża swoje oburzenie z powodu nagannej postawy policji i władz miasta i zwraca uwagę, że kontrdemonstracja miała charakter nielegalny. Kierownictwo Stowarzyszenia zwraca również uwagę, że to nie pierwszy raz miasto nie zadbało o bezpieczeństwo środowiska LGBT.

Zobacz cały list.

pl → en
writing
rzeczownik: writing, scripture, magazine, handwriting, paper, script, message, characters, hand, missive, fist