Przegląd najważniejszych wydarzeń LGBT ze świata w 2013 roku

W tym artykule chcielibyśmy zawrzeć najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w tym roku na świecie. Poniżej zamieszczamy spis artykułów w przypadkowej kolejności, które według naszego uznania miały duży wpływ na życie osób LGBT.

Francuscy deputowani
Francuscy deputowani

Sukces! Przegłosowanie ustawy, która regulowała legalizację małżeństw jednopłciowych we Francji.

Z 329 głosów aż 229 poparło ustawę wprowadzającą regulację prawną dot. małżeństw jednopłciowych oraz adopcji przez pary jednopłciowe we Francji. Po Wielkiej Brytanii czas na Francję. „Wygraliśmy wielką i szlachetną bitwę!” – tak powiedziała Christiane Taubira, francuska minister sprawiedliwości.

Izba Gmin za małżeństwami osób homoseksualnych w Wielkiej Brytanii

400 za, 175 przeciwko. Tak wyglądało głosowanie brytyjskich parlamentarzystów w Izbie Gmin. Ustawa umożliwiająca parom jednopłciowym zawieranie małżeństw, także religijnych została zaakceptowana z dużym poparciem.

Spadochroniarze atakują samotnego działacza LGBT w Petersburgu (Rosja).

Kryl Kalugin, działacz na rzecz praw homoseksualistów został zaatakowany przez grupę rosyjskich spadochroniarzy w mieście, które było miejscem urodzenia ustawodawstwa kraju anty gejowskiego.

Merkley planuje wprowadzić ustawę we wrześniu. / Fot. John Shinkle/POLITICO
Merkley planuje wprowadzić ustawę we wrześniu. / Fot. John Shinkle/POLITICO

Dyskryminacja osób LGBT na Igrzyskach w Soczi.

Sen Jeff Merkley chce zachęcić Rosję, do wprowadzenia nowych przepisów dla cudzoziemców by chronić osoby podróżujące do Rosji w tym sportowców i widzów, którzy przyjadą na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2014 roku w Soczi. Nowe prawo rosyjskie mówi: „zabronione jest propagowanie nietradycyjnych stosunków seksualnych wśród nieletnich.

Robert MugabeMugabe: „Homoseksualiści powinni zgnić w więzieniu”

Robert Mugabe dodaje, że małżeństwa osób homoseksualnych nigdy nie zostaną przyjęte w Zimbabwe. ”Po wyborach, wzmocnimy prawo, żeby było jeszcze bardziej odczuwalne dla tych ludzi.

Rosjanie publicznie upokarzają gejów.

Ludzie związani z organizacjami neonazistowskimi często zakładają fałszywe konta na rosyjskim portalu społecznościowym vk.com, po czym umawiają się na spotkania i upokarzają drugą osobę.

papież FranciszekPapież Franciszek: „Geje nie powinni być osądzani ani marginalizowani”

Papież tłumaczy, że geje nie powinni być osądzani ani marginalizowani w życiu społecznym. Dodał, że należy się z osobami homoseksualnymi integrować.

Więcej informacji ze świata możesz przeczytać klikając tutaj. Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najważniejszych wydarzeń z kraju klikając tutaj.