„Przenieśmy Igrzyska w Soczi do Kanady!” Powstała petycja, którą podpisało 50 tyś. osób.

Prezydent Rosji Władimir Putin i przewodniczący MKOl-u Jacques Rogge (Fot. POOL REUTERS)
Prezydent Rosji Władimir Putin i przewodniczący MKOl-u Jacques Rogge (Fot. POOL REUTERS)

Twórcy petycji żądają, by Igrzyska w Soczi 2014 zostały przeniesione do Vancouver w Kanadzie. Petycję podpisało już 50 tysięcy osób. Jest to kolejna reakcja na kontrowersyjną ustawę podpisaną przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Obrońcy Praw Człowieka krytykowali ustawę zakazującą propagowanie homoseksualizmu wśród nieletnich, lecz mimo to, Władimir Putin podpisał ją tydzień temu. Ustawa ta przewiduje duże kary finansowe, także dla cudzoziemców.

Petycja została napisana przez organizację „Równość dla Wszystkich”. Igrzyska miałyby się według niej odbyć w Vancouver, tak samo jak w roku 2010. Wśród wielu tysięcy podpisów można znaleźć taką osobę jak George Takei, który jest znany z serialu „Star Trek”. Takei na swoim blogu napisał: „Wszystkie obiekty są jeszcze w dobrym stanie, więc byłoby to najprostsze rozwiązanie. Przy odpowiednim poparciu może Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) i sponsorzy zorientują się, że szykuje się katastrofa i zdecydują się przenieść igrzyska”.

Entuzjazm środowisk LGBT jest wielki, lecz pomysł przeniesienia igrzysk wydaję się mało realny. Rosja na przygotowania planuję wydać 51 miliardów dolarów, a większość inwestycji została już wykonana. Zimowe igrzyska odbędą się w dniach 7-23 lutego 2014r.

„Nikt nie jest zmuszony do udziału w igrzyskach. Stygmatyzacja homoseksualistów stanowi pogwałcenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka” – podkreśliła w niedzielę minister sprawiedliwości Niemiec Sabine Leutheusser-Schnarrenberger. – „Oczekuję od Rosji przestrzegania zobowiązań prawa międzynarodowego” – dodała.

Petycja znajduję się tutaj: http://www.change.org/en-GB/petitions/international-olympic-committee-ioc-relocate-the-2014-winter-games-to-vancouver-2

Źródło: sport.pl