Publiczna utrata analnego dziewictwa jako forma wyrazu młodego artysty z Londynu.

Clayton PettetClayton Pettet / fot: http://claypettet.tumblr.com

Ponoć w sztuce prawie wszystko już wymyślono, więc pozostaje szukać nowych form wyrazu. Im bardziej kontrowersyjny pomysł, tym więcej szumu wokół artysty.

Tak oto właśnie niejaki Clayton Pettet, 19-letni gej i student z London’s Central Saint Martins Art School, postanowił zorganizować performance, podczas którego publicznie straci analne dziewictwo. Zatytułował go „Szkoła artystyczna zabrała moje dziewictwo” i planuje zrobić to, w imię sztuki, przed 100-osobową widownią.

Clayton obiecuje, że on i jego partner się zabezpieczą, a po wszystkim zapytają widownię o jej odczucia. „Chcę, by widownia zobaczyła czy coś się zmieniło między mną i moim partnerem” – wyjaśnia.

Artysta myśli o tym już od 3 lat. „Zachowałem dziewictwo przez 19 lat i nie pozbywam się go łatwo” – podkreśla, dodając tajemniczo: „Właściwie to jest jak utrata piętna na całym dziewictwie”, nie pozwalając tym samym, by uszła uwadze jego wrażliwość artystyczna.

Niestety, w środowiskach artystycznych, uniwersyteckich oraz LGBT, ten oryginalny pomysł nie znalazł uznania. Ci ostatni nazwali inicjatywę młodego artysty „tanim chwytem” i „sprzedawaniem seksualności”.

Jednak sam Clayton nie zraża się krytyką. „Chodzi o to, że będzie to jedyny taki pokaz. To się już nie powtórzy” – zachwala.

To doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Kultura i wychowanie przekonują nas o wielkiej wartości dziewictwa, które powinniśmy chronić i zachować dla „kogoś specjalnego”. Ja chciałem, aby utrata mojego była przyczynkiem do rozmowy na ważne tematy.

Nie chodzi więc o rozgłos tylko misję społeczną:)

Kontrowersyjny artysta podzielił się swoją wizją z wykładowcami uczelni. Rodzice  jeszcze nie wiedzą (!).

Performance ma odbyć się 25 stycznia 2014 roku w Hackney, London. Jest więc jeszcze czas na upolowanie taniego biletu;)

A mnie, w tej odważnej kreacji, coś zastanawia i nie mogę się sie oprzeć pytaniu:

Kto jest tu twórcą, a kto (lub co) – tworzywem?

Ustalmy to wspólnie, dzieląc się przemyśleniami w komentarzach.