Pytania o sex w wielu miejscach w Warszawie.

HIVIlu partnerów seksualnych miał Pan w ciągu 6 miesięcy? Co wiedział Pan na temat HIV podczas ostatniego stosunku z mężczyzną? Czy był Pan pod wpływem narkotyków, alkoholu? Czy wie Pan gdzie można wykonać bezpłatne testy HIV?

W 9 miejscach w Warszawie takie pytania zadają wyspecjalizowani ankieterzy (w saunie Vero, Heaven, klub Fantom, Le Garage, Glam, Toro, Bunkier, Galeria i Lodi Dodi). W ostatnich latach liczba nowych rozpoznać HIV u mężczyzn uprawiających sex z mężczyznami na Mazowszu wzrosła czterokrotnie. Skąd ten wzrost? Profilaktyka zawiodła? Nie ma dostatecznej informacji? Ankieterzy chcą się tego dowiedzieć, by lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się HIV.

Do każdej ankiety załącza się próbkę płynu z jamy ustnej, pobranej za pomocą specjalnej, małej gąbeczki. Każda ankieta jest anonimowa, lecz kto chce dostaje numer, dzięki któremu będzie mógł później sprawdzić wynik badania serologicznego w Poradni Konsultacyjno-Diagnostycznej przy Chmielnej 4.

Badanie jest częścią projektu SIALON II, realizowanego przez organizacje gejowskie. W Polsce za to badanie odpowiada Lambda Warszawa i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego we współpracy ze Społecznym Komitetem ds. AIDS.