Recenzja dość kontrowersyjnej książki Jakuba Janiszewskiego „Kto w Polsce ma HIV?”

Okładka książki Jakuba Janiszewskiego "Kto w Polsce ma HIV?"
Okładka książki Jakuba Janiszewskiego „Kto w Polsce ma HIV?”

Kiedy do moich rąk wpadła książka „Kto w Polsce ma HIV?” od razu rzuciła mi się w oczy czarna okładka z różowym trójkątem na środku. Co ona oznacza dowiedziałem się dopiero w środku książki. Jest to symbol nowojorskiej epidemii AIDS.

Często czytam książki o dość kontrowersyjnych tematach, lecz rzadko się zdarza, że tytuł książki jest tak kontrowersyjny i tak łatwo zdradza innym o czym jest książka, że aż zmusza do zakrycia w niektórych sytuacjach. Dlatego też czasem zdarzało mi się zasłonić tytuł książki tak, by inni pasażerowie tramwaju jego nie przeczytali i nie pomyśleli o mnie źle. Nie tylko ja się na tym złapałem.

Książka jest napisana dość fajnym językiem, choć czasem Janiszewski używa trudnych słów do opisania czegoś bardzo prostego. Książka w całości poświęcona jest dwóm zagadnieniom – HIV i AIDS. Dość dobrze obrazuje problematykę HIV. Wyjaśnia jak wirus rozprzestrzenił się oraz gdzie leżała przyczyna niemożności zapanowania nad nim. W książce autor często porusza dość niewygodne pytania, analizuje, drąży. Podpiera się źródłami. Ma swoje zdanie na skomplikowane tematy.

Kto w Polsce ma HIV - Jakub JaniszewskiDość dobrze czytało się prawdziwe historie ludzi, którzy zarazili się wirusem HIV. Janiszewski w swojej książce piszę, iż nierzadko to kobiety heteroseksualne zarażały się od swoich mężów. Autor zwraca również uwagę na fakt, iż jeżeli HIV zostałby przypisany na samym początku narkomanom, a nie gejom – to nie zajęto by się tym problemem tak szybko.

Książki publicystyczne według mnie są bardzo ciekawe i do takich ta również się zalicza. „Kto w Polsce ma HIV?” czyta się bardzo szybko i z zaciekawieniem. Niektóre rozdziały trochę przynudzały, ale jeżeli mam oceniać całokształt, to książka jest bardzo dobra i napisana jest na wysokim poziomie. Uważam, że trzeba ją przeczytać, żeby zrozumieć problem HIV. Mi jak najbardziej wyjaśniła różne, wcześniej niezrozumiałe dla mnie kwestie związane z HIV/AIDS. Mam nadzieję, że pomoże również Wam. I na sam koniec, napisze jeszcze cytat z książki: „HIV nie istnieje (…), on istnieje w głowach innych ludzi. To koncept społeczny”.