Recenzja książki Tilmana Rohringa pt. Tajemnica Caravaggia

Tajemnica CaravaggiaPo książkę sięgnęłam ponieważ polecił mi ją znajomy, a zresztą od zawsze interesowałam się twórczością włoskiego, homoseksualnego malarza Michelangelo Merisi da Caravaggio, który nie bał się w swoich dziełach ukazać realizmu. Tajemnica Caravaggia jest książką biograficzną, poświęconą w stu procentach życiu malarza. Książkę napisał świetny pisarz i zarazem aktor, który występował na deskach teatralnych w Niemczech.

W 1571 roku dwudziestego dziewiątego września na świat przyszedł Michelangelo Merisi da Caravaggio. Jego ojcem jest Ferma Merisi, a matką Lucii Aratori. Główny bohater, kiedy dorastał postanowił spełnić swoją pasję i marzenie i zostać malarzem. Już w wieku 13 lat zaczął terminować u malarza Simona Peterzana w Mediolanie. Główna akcja rozgrywa się w przepięknym Rzymie w czasach Wielkiej Inkwizycji. W książce znajdziemy bardzo szczegółowy opis Rzymu, który pozwoli nam się przenieść i swoimi oczami zobaczyć straszne czasy biednych ludzi. W obecnym momencie, kiedy pojedziemy do Rzymu, będziemy mogli spacerować tymi samymi ulicami, stać przy tych samych fontannach, gdzie przebywał słynny Michele.

Caravaggio Martha and Mary Magdalene 1598Malarz mimo, iż posiadał bogatą, wysokiej rangi rodzinę postanowił, żyć na „własną rękę”. Nie chciał, by mleczna matka pomogła mu stać się bogatym i wpływowym człowiekiem. Wolał do tego stanu dojść samemu.

W książce Tilmana Rohringa nie podobał mi się moment, kiedy Michele odrzucił miłość Pauli, która była kobietą bardzo mu pomocną i oddaną. Nadto, książka przesiąknięta jest rozwiązłym, pijackim życiem Caravaggio, co nie każdemu może przypaść do gustu. Mimo to, bardzo polecam ją do przeczytania każdemu, gdyż główny bohater ukazany jest jako człowiek, który jak chce, to potrafi. Po trupach dojdzie do celu. Książka posiada bardzo szczegółowe opisy miejsc, budowli, przez co czyta się ją naprawdę bardzo szybko i ciekawie. Bez wątpienia wciąga. W mojej opinii Rohring napisał ją raczej dla młodszej grupy Czytelników, ponieważ zawarł w  niej dość śmiałe sceny seksu gejowskiego, co starszym Czytelnikom może przeszkadzać. Książka obłożona jest grubą, solidną okładką, która z przodu przedstawia jeden z obrazów Caravaggia pt. Martha and Mary Magdalene.

Dzięki tej pozycji dowiedziałam się bardzo dużo o Wielkiej Inkwizycji, która bardzo źle traktowała Żydów i ubogich ludzi. Książka jest bez wątpienia lekturą, po którą trzeba w końcu sięgnąć. Mogę śmiało napisać, że kiedy zaczęłam czytać tą książkę, to nie mogłam się od niej oderwać. Bardzo polecam przeczytać ją każdemu.