Relacja spotkania z posłanką RP Anną Grodzką w Dublinie: „Nie potrzebuję, żeby mnie tolerowano”

Anna Grodzka
Anna Grodzka

Tydzień temu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez National Lesbian and Gay Federation na której Anna Grodzka była jednym z zaproszonych gości. Poniżej przedstawiamy relację ze spotkań z posłanką Ruchu Palikota autorstwa Piotra Gawlika z Rainbow Europe.

Jak ważne dla społeczności LGBT są kwestie biedy, ubóstwa i wykluczeń społecznych? Zorganizowana przez National Lesbian and Gay Federation konferencja, która miała miejsce w Dublinie 16 lutego, próbowała się zmierzyć z tymi tematami.

Głównym międzynarodowym gościem konferencji była Anna Grodzka. Przemówienie posłanki spotkało się z bardzo gorącym przyjęciem. Silnie zabrzmiały zwłaszcza słowa o aktualnym traktowaniu gejów, lesbijek i osób trans: ,,Mówimy o tolerancji, ale sposób, w jaki postrzegamy tolerancję legitymizuje obecne traktowanie społeczności LGBT. Nie potrzebuję, żeby mnie tolerowano. Żądam respektowania moich praw, jako płacąca podatki obywatelka taka sama jak każdy inny obywatel czy obywatelka”.

Anna Grodzka skupiła się również na pogłębiających się różnicach społecznych. Zwracała uwagę, że jeszcze 30 lat temu różnice między najbiedniejszymi a najbogatszymi nie były aż tak wyraźne jak obecnie. ,,Roczny przychód 6 najbogatszych osób na świecie, każdej z osobna, jest większy niż budżet wszystkich państw klasyfikowanych w grupie najbiedniejszych, wszystkich razem. Biedni stają się coraz biedniejsi. Nie o taki postęp nam przecież chodzi”.

W odniesieniu do emigracji zwróciła uwagę że nie zawsze jej przyczynami są względy ekonomiczne, często ludzie muszą opuszczać swój kraj ze względu na brak możliwości otwartego życia w zgodzie ze swoją seksualnością.

,,Tylko działając solidarnie, razem, budując koalicję organizacji pozarządowych zainteresowanych walką z wykluczeniami i biedą możemy coś zmienić, tylko wtedy możemy mieć realny wpływ na rzeczywistość” – mówiła na zakończenie konferencji Grodzka.

Ailbhe Smyth, prezes NLGF, pytana o jej odczucia po wystąpieniu posłanki odpowiada: ,,Grodzka jest rewolucjonistką. Takich osób nam w Europie potrzeba. Obecna polityka ekonomiczna musi ulec pewnemu przeglądowi. To człowiek jest najważniejszy, nie korporacje, nie zysk. Zdecydowanie zgadzam się z jej tezami. Jej przesłanie jest zwłaszcza aktualne w Irlandii, gdzie w obecnym kryzysie ekonomicznym najbardziej cierpią właśnie najbiedniejsi.”

W konferencji wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Miasta Dublina, Trangender Equality Network, Gay and Lesbian Equality Network, BeLonG To oraz European Anti-Powerty Network.

W czasie wizyty Anny Grodzkiej w Dublinie nie mogło zabraknąć spotkania z Polonią. Odbyło się ono w siedzibie Ambasady RP. Wszystkich przywitał Pan Ambasador Marcin Nawrot. Posłanka była pytana między innymi o pracę w Sejmie, o stosunek do kontrowersyjnego stylu Palikota, o jej opinie na temat współczesnego ruchu feministycznego, o prawa zwierząt.

Na pytanie jak to się stało, że zdobyła mandat z konserwatywnego Krakowa, odpowiada: ,,Ludzie zagłosowali za wolnością, równością i różnorodnością. Ja nie spodziewałam się że zdobędę mandat. Brałam udział w wyborach do Sejmu, żeby oswoić ludzi z transseksualnością. Żeby pokazać im, że ludzie transseksualni to normalne osoby. No i okazało się że Ruch Palikota przekroczył próg wyborczy i że jestem w Parlamencie. I moja misja trwa dalej. Pokazuję ludziom że każdy zasługuje na szacunek.”

Z duża pasją Grodzka mówiła również o swojej sejmowej inicjatywie ,,Społeczeństwo Fair” – jest to międzypartyjny zespół zajmujący się kwestiami biedy i ubóstwa; starający się wypracować pewne wzorce, jak najlepiej i najefektywniej pomóc ludziom żyjącym poniżej minimum socjalnego i zagrożonych eksmisją.

Publiczność pytała też panią poseł o film ,,Trans-akcja”, który był wyświetlany w Dublinie w ubiegłym roku, w ramach zorganizowanego przez Rainbow Europe ,,Coming out Day”. Ten dokumentalny film pokazujący proces korekty płci pani Anny ma dla niej bardzo ważne znaczenie – ,,on oswaja z transseksualnością, pokazuje co to jest, kiedy coś poznajemy i przestajemy się tego bać”.

Autor: Piotr Gawlik