Roger Jean-Claude Mbede aresztowany za homoseksualizm nie żyje.

Roger Jean-Claude Mbede (Fot. Anne Mireille Nzouankeu (AP Photo/Anne Mireille Nzouankeu))34 letni mężczyzna został aresztowany w marcu 2011 roku za homoseksualizm. W tym momencie nie żyje. Umarł w piątek po wyjściu ze szpitala, w którym leczył się na przepuklinę. Roger’a nie było stać na dalsze leczenie.

Roger Jean-Claude Mbede trafił do więzienia z powodu zwykłego SMS, którego wysłał do swojego przyjaciela. Pisał w nim: „Jestem w tobie bardzo zakochany”. Sędzia nie miał litości i skazał mężczyznę na trzy lata pozbawienia wolności za naruszenie prawa zakazującego „aktów homoseksualnych”. Maksymalny wymiar kary w tej sytuacji to pięć lat.

Amnesty International uznała Roger’a za więźnia sumienia.

Roger wydostał się z więzienia w lipcu 2012 roku, lecz nie oznaczało to dla niego wolności. Wiele ludzi w Kamerunie jest nietolerancyjnych i z tego powodu musiał się ukrywać. Do szpitala trafił z powodu przepukliny, lecz musiał zrezygnować z leczenia, gdyż było to dla niego zbyt kosztowne. Alice Nkom – prawniczka walcząca o prawa gejów w Kamerunie potwierdziła jego śmierć.

Według Alice w trakcie pobytu w więzieniu mężczyzna cierpiał z powodu ciągłego niedożywienia i wykorzystywania seksualnego. Human Rights Watch donosi, że geje w Kamerunie są wyjątkowo prześladowani, bowiem żadne inne państwo w Afryce nie wytacza homoseksualistom tylu procesów.