Sąd: Aplikacja gejowska Grindr w Turcji zakazana.

Logo GrindrWładze w Turcji zablokowały aplikację gejowską na smartfony Grindr. Sąd kryminalny uchwalił „środek bezpieczeństwa”, który blokuje dostęp do popularnej aplikacji.

Turecka organizacja LGBT KAOS GL donosi, że zarówno aplikacja jak i strona internetowa Grindr są niedostępne w Turcji. Zamiast spodziewanych się treści użytkownik próbujący zalogować się do aplikacji zobaczy następującą treść:

„Decyzja numer 2013/406 datowana na 26 sierpnia 2013 dotycząca tej strony (grindr.com) w ramach „środka bezpieczeństwa” Istanbul Anadolu 14. Sulh CM (Czternastego Sądu Kryminalnego Istanbuł Anatolia) została zastosowana przez  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı.

Screen z aplikacji Grindr
Screen z aplikacji Grindr

Przyczyna cenzury jest dotychczas nieznana. Decyzja sądu nie została opublikowana online, jednak według przypuszczeń miała ona związek z tak zwaną „ogólną moralnością”, terminem używanym często przeciwko transseksualnym pracownikom seksualnym.

„Cenzura Grindr to ostatni krok arbitralnego ograniczania wolności w Turcji. Każdy styl życia i każda tożsamość niezgodna z ideologią państwa traci swoje prawa i wolności. (…) Partia rządząca stara się stworzyć podział między dobrymi i złymi obywatelami a członkowie społeczności LGBT nigdy nie byli uważani za równoprawnych obywateli podczas całej historii Republiki Tureckiej.” – mówi turecki aktywista LGBT Ömer Akpınar.

Aplikacji Grindr używa codziennie 6 milionów użytkowników, którzy spędzają przy niej średnio półtorej godziny dziennie.

Źródło: gejowo.pl