Seksualność oczami artystów – wystawa „Body Work”

Grafika Patrycji KurWystawa „Body Work”, którą zobaczyć będzie można już w lutym, organizowana jest w ramach ósmej edycji odbywającego się od kilku lat w Warszawie „Festiwalu Równe Prawa do Miłości”, który w tym roku podejmuje temat seksualności. Organizatorzy zwrócili się o pomoc do internautów – projekt pojawił się na portalu „Polak Potrafi” i do tej pory otrzymał wsparcie blisko trzydziestu osób, uzyskując ponad połowę całej kwoty.

Ekspozycja składać się będzie z obrazów, grafik, fotografii, filmów oraz instalacji. Do wzięcia udziału w wystawie zostali zaproszeni polscy i izraelscy artyści, którzy w swoich pracach podejmują temat seksualności, który jest również przewodnim motywem tegorocznej edycji Festiwalu. Wybór tematu nie był przypadkowy – zdaniem organizatorów seksualność jest ściśle scalona z ludzką naturą, lecz często głęboko w nas ukryta. Stąd też pomysł na samą wystawę. Tworzymy to, co nam wyobraźnia podpowie, niekomercyjnie, dla samych siebie, by wyrazić emocje. Inspiracje odnajdujemy w tym, co kochamy, w tym, czego nienawidzimy, w tym, o czym się mówi głośno oraz w tym, co przemilczane. Sztuka stanowi dla nas odskocznię od codzienności, jest ziemią niczyją, na której każdy może być sobą – wyjaśniają organizatorzy.

Grafika Luizy PoredaWystawa ma przełamywać pewnego rodzaju tabu czy stereotypy oraz pokazywać piękno jakie tkwi w każdym z nas, niezależnie od sylwetki, kształtów, płci, wieku czy rysów twarzy. Ideą wystawy jest pokazanie za pomocą sztuki szeroko pojmowanej ludzkiej seksualności, natury oraz fizyczności. Pragniemy zaprezentować warszawskiej publice ludzkie ciało z perspektywy, której wcześniej ona nie znała, albo poznać nie chciała. Pora obalić tabu kobiecych piersi oraz męskich członków, dla których miejsce według społecznego dyskursu jest jedynie w materiałach pornograficznych – tłumaczy jeden z pomysłodawców projektu, Patryk Śledziński.

Ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich. Celem organizatorów jest dotarcie do jak największego grona odbiorców, zgodnie z hasłem, że dobra kultury powinny być dostępne dla każdego. Czego widzowie mogą oczekiwać od wystawy? Pokażemy wam, że nasza reakcja na poszczególne gołe ciało lub też stosunek płciowy zależy nie tylko od wyglądu, ale też od zapachu, dotyku oraz dźwięku. Innymi słowy, pobudzimy wasze zmysły. Zaprezentujemy wam w jaki sposób to, co na siebie nakładacie, definiuje waszą seksualność. Od naszyjnika z krzyżykiem po białe skarpetki. Wprowadzimy was w świat fetyszy, w którym z pewnością odnajdziecie się, a do którego nie przyznacie się już po wyjściu z niego.

Grafika Małgorzaty BańkowskiejFestiwal Równe Prawa do Miłości” powstał w 2007 roku jako inicjatywa „Grupy Młodzieżowej Kampanii Przeciw Homofobii”. Po jego piątej edycji utworzone zostało „Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Różnorodności bez!miar”, które zajmuje się samodzielnie już ósmą odsłoną festiwalu. Naszą ideą jest umożliwienie wszystkim dobrej zabawy w queerowym klimacie, edukacja i poszerzanie horyzontów w okresie Święta Zakochanych. Chcemy tworzyć nieheteronormatywną alternatywę okołowalentynkowego czasu, pokazywać w sposób pozytywny, że miłość ma wiele wymiarów i nie zawsze oznacza uczucie między mężczyzną, a kobietą. Chcemy również, aby szeroko pojęta kultura „queer” znalazła swoje stałe miejsce w kulturze masowej, była jej równa i przestała być marginalizowana. W ramach tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli okazję nie tylko zobaczyć wspomnianą wystawę, ale zostaną zaproszeni również na dyskusje, wykłady, warsztaty czy pokazy filmowe. Nie zabraknie też organizowanego co roku i uwielbianego przez stałych bywalców Festiwalu „Kotylion Party”.

Wesprzyj akcję na: http://polakpotrafi.pl/projekt/body-work