Sołtys-gej, ateista: mieszkańcom to nie przeszkadza.

Marcin Nikrant, sołtys wsi Leśniewo (Fot. Dzien dobry tvn)Sołtys Leśniewa jest gejem i ateistą. Nie boi się o tym publicznie rozmawiać. Mieszkańcy wsi Leśniewo są nadzwyczaj tolerancyjni i wyrozumiali.

W studiu Dzień Dobry TVN gościł Pan Marcin Nikrant – sołtys wsi Leśniewo, którego przypadek pokazuje, że ludzie innych wyznań, orientacji seksualnej i przekonań mogą razem współpracować w myśli zasady libertarianizmu: „Wolność mojej pięści kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność twojego nosa” – czytam na dziendobry.tvn.pl.

Czy Twój coming out wystąpił przy okazji wyborów na sołtysa? Czy już wcześniej mieszkańcy Twojej wsi, rodzice wiedzieli o Twojej orientacji seksualnej?

– Taki oficjalny i publiczny coming out nastąpił przy okazji wyborów na sołtysa (po wybraniu). Natomiast przed wyborami jakaś część mieszkańców domyślała się, ale była też taka, która wiedziała bezpośrednio ode mnie, że jestem gejem.

Jak społeczność zareagowała na tą wiadomość?

– W artykułach, które się ukazały w gazetach na mój temat były czasem głosy oburzenia. Były zarzuty, dlaczego mieszkańcy nie dowiedzieli się o tym przed wyborami. Były również i takie głosy, że „gdybym wiedział, że jesteś gejem to nie zagłosowałbym na Ciebie”. Tak jak powiedziałem, to były jednostkowe przypadki. Nie doświadczyłem jakiejkolwiek formy dyskryminacji z tego tytułu.

Twoi rodzice i rodzeństwo wiedzą już o tym?

– Tak, cała rodzina wie i nie ma z tym problemu.

W takich małych miasteczkach, gdzie mieszkasz często rządzi nie sołtys, a proboszcz. Czy z Panem proboszczem masz poprawne relacje, czy on raczej patrzy na Ciebie niechętnie i chciałby cie przekonać, abyś miał dzieci i żonę.

– Z proboszczem nie było żadnego problemu. Są luźne rozmowy. Nawet jedna zdarzyła się na temat ateizmu. Współpracujemy.

Jak reagują mieszkańcy na wieść o tym, że w Twojej wsi sołtysem jest osoba o takiej a nie innej orientacji mieszkańcy pobliskich miejscowości i wsi? Twoi mieszkańcy cie zaakceptowali, bo jesteś „swój”, ale Ci z zewnątrz co mówią?

– Nie było wielu rozmów prywatnych bezpośrednio. Nie dawno usłyszałem od mieszkanki wsi, która leży obok Leśniewa, że chciałaby mieć takiego sołtysa. Nie było żadnej dyskryminacji.

Cały materiał w formie wideo możecie obejrzeć po kliknięciu tutaj.