Spirit Day – noś się na fioletowo

przemoc-piescSpirit Day – Dzień Ducha jest obchodzony w tym roku 17 października. Tego dnia dla upamiętnienia tragicznie zmarłych nastolatków warto założyć jakiś fioletowy akcent. Kolor fioletowy na fladze LGBT ma symbolizować właśnie Ducha.

W tym roku fioletowy akcent ma być jednak jeszcze jedną demonstracja – symbolem solidarności z młodymi osobami LGBT, które doznają prześladowania ze strony swojego środowiska. Spirit Day jest obchodzony w USA co roku, pod koniec października i coraz mocniej zaznacza się w kalendarzu tamtejszego społeczeństwa. Akcję wspierania młodych ludzi LGBT poparły takie gwiazdy jak Macklemore, Kim Kardashian, Oprah Winfrey, Demi Lovato, czy Kesha.

Taką tradycję warto przenieść również na grunt polski. Nie zapominajmy, że nie tylko Ameryka boryka się z problemem agresji w szkołach. Jak wynika z najnowszego raportu KPH problem homofobii i agresji z nią związanej jest większy niż się wydaje. Mówią o tym szczególnie osoby, które na co dzień spotykają się z takimi problemami. Większość młodzieży LGBT w Polsce przyznaje, że polska szkoła nie jest przygotowana na radzenie sobie z przejawami homofobii i nadal marginalizuje problem. W szkole brak przede wszystkim uczciwej edukacji antydyskryminacyjnej i konsekwencji nauczycieli.