Spotkanie z autorem książki „Różowy Język” Błażejem Warkockim i Bożeną Keff

Różowy JęzykJuż w najbliższy poniedziałek (27 stycznia 2014) odbędzie się spotkanie z autorem nowo wydanej książki „Różowy Język” – Błażejem Warkockim oraz z Bożeną Keff. Na samym początku z autorem książki Błażejem Warkockim będzie rozmawiać Marta Konarzewska.

– Różowy język to przykład literackiej krytyki zaangażowanej, bo pisząc o homoseksualności i homofobii nie da się w dzisiejszej Polsce pozostać neutralnym. Warkocki pokazuje, jak przełom w myśleniu o homoseksualności dokonał się w najczulszym z możliwych barometrów – literaturze. Autor analizuje jednak nie tylko utwory literackie, film i teatr, ale również język debaty publicznej. Wskazuje, że autorytety broniące dzieci przed gejami realnie szkodzą dzieciom i młodzieży w szkołach i jako takie mają symboliczną krew na rękach – czytam na stronie wydarzenia.

Błażej Warkocki – ur. 1977, krytyk literacki, czasami publicysta. Obronił pracę doktorską w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyróżniony w konkursie im. J. J. Lipskiego (2002); laureat stypendium artystycznego miasta Poznania za działalność krytycznoliteracką (2004). Współautor (razem z Przemysławem Czaplińskim, Maciejem Lecińskim i Elizą Szybowicz) Kalendarium życia literackiego 1976 – 2000 (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003) oraz współredaktor (razem ze Zbyszkiem Sypniewskim) tomu zbiorowego Homofobia po polsku (Sic!, Warszawa 2004). W 2007 opublikował książkę Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności.

27 stycznia, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16/2p, Warszawa

Recenzję książki B. Warkockiego będzie można przeczytać w najnowszej Replice dostępnej już od 1 lutego. W tym wydaniu znajdzie się również wywiad z Bożeną Keff autorstwa Marty Konarzewskiej, która poprowadzi poniedziałkowe spotkanie.