Stanowisko KPH w sprawie zabójstwa geja w Szczecinie

ul. Kolumba w SzczecinieW nocy z soboty na niedzielę 4-5 stycznia 2014 dwóch mężczyzn pobiło studenta w centrum Szczecina. Chłopakowi nie udało się przeżyć – zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Na ten moment wiadomo, że felernej nocy bawił się w klubie LGBT „Skandal” i był gejem. Policja i prokuratura bierze pod uwagę homofobiczny motyw przestępstwa.

Kampania Przeciw Homofobii opublikowała swoje stanowisko w tej sprawie:

Kampania Przeciw Homofobii składa najszczersze wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim bliskim zmarłego. Życzymy sił w zniesieniu bólu, z powodu tak tragicznego i niezrozumiałego wydarzenia. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że w żalu łączy się z Państwem cała polska społeczność osób LGBT. Społeczność, która teraz bardziej niż wcześniej odczuwa lęk i zagrożenie z powodu rozprzestrzeniania się homofobicznej przemocy.

Jednocześnie apelujemy do organów ścigania o nie bagatelizowanie potencjalnego homofobicznego motywu sprawców. Jak wynika z badań, ofiarą homofobicznej przemocy fizycznej pada prawie 12% osób LGB. Ile osób w wyniku takiej przemocy ponosi śmierć – tego nie wiadomo. Motywacja homofobiczna rzadko stanowi bowiem przedmiot badania organów ścigania.

Od wielu lat organizacje działające na rzecz osób LGBT postulują zmiany w Kodeksie karnym, które ułatwiłyby pracę policji i prokuratury podczas badania przestępstw z nienawiści na tle homofobicznym i transfobicznym. Zmiany takie dotychczas nie zostały wprowadzone.

Śmierć 21-latka w Szczecinie może okazać się tragicznym przejawem wieloletnich zaniechań
w uznaniu szczególnej naganności homofobicznej agresji oraz adekwatnym ściganiu i karaniu sprawców. Od lat problem ten jest ignorowany i bagatelizowany, a osoby pokrzywdzone nie mogą liczyć na adekwatne potraktowanie ich sprawy, zarówno z powodu braku odpowiednich przepisów jak i z powodu ignorancji śledczych i niewłaściwych procedur.

Zwracamy się z apelem do Szczecińskiej Policji oraz prokuratury prowadzącej śledztwo
o szczególnie wnikliwe zbadanie ewentualnej homofobicznej motywacji przestępstwa oraz traktowanie z wrażliwością i wyczuciem rodziny zmarłego, a także przedstawicieli
i przedstawicielek społeczności osób LGBT w Szczecinie, którzy czują się osobiście dotknięci
tą tragedią.

Kontakt: Zofia Jabłońska zjablonska@kph.org.pl, 501-549-741

Śmiertelne pobicie studenta w Szczecinie. Dlatego, że był gejem?

Sprzeciw wobec przemocy! Znajomi uczcili tragicznie zmarłego studenta w Szczecinie

1 Comment

  1. Nie problem gdy ktoś jest gayem ale w przypadku, gdy nim nie jest a publika kategoryzuje go jako gaya (geja).
    Piszę to po obco języcznemu, gdyż jest to nie polski wyraz.
    Warto aby społeczeńswo nie dyktowało warunków oraz aby nie osądało jednostki społecznej jako aseksualnej ot tak lub jako geja bo ktoś tak chce.
    Żyjmy w zgodzie.
    Poza tym gej, to czasownik angielskiego słowa , który w stanie niezręczności staje się zarumieniony z granicy szczęścia lub wewnętrznego wstydu.

Comments are closed.