Stowarzyszenie Tolerado chce Tęczy u siebie – w Gdańsku?

Prezeska Stowarzyszenia Tolerado, Anna Strzałkowska (po prawej) na okładce czasopisma Replika
Prezeska Stowarzyszenia Tolerado, Anna Strzałkowska (po prawej) na okładce czasopisma Replika

W poniedziałek Stowarzyszenie Tolerado zapowiedziało, że do Rady Miasta Gdańska wyśle wniosek o postawienie identycznej jak w stolicy instalacji pt. Tęcza w Gdańsku. Owa instalacja według Jacka Friedricha stała się pomnikiem ruchu LGBT.

Anna Strzałkowska, prezeska Tolerado zaznacza, że Stowarzyszeniu nie chodzi o zabranie warszawskiej Tęczy i postawienie jej w Gdańsku, a ustawienie nowej, stworzonej na jej pierwowzór.

Propozycji na to, gdzie Tęcza miałaby stanąć jest kilka. Pod uwagę bierze się Targ Węglowy oraz pl. Solidarności. Między innymi ten temat był poruszony podczas spotkania z Julitą Wójcik, która jest autorką warszawskiej Tęczy.

– Uważamy, że Gdańsk jest tym miejscem, gdzie powinna stanąć Tęcza. Artystka jest z Gdańska , a miasto nie bez przyczyny ma wizerunek miasta solidarnościowego. Odwołując się do tego dziedzictwa: gdzie jak nie w Gdańsku? Bardzo liczymy na to, że społeczność Gdańska włączy się i poprze ten projekt. Podczas odbudowy instalacji w Warszawie uruchomił się wielki potencjał społeczny, chciałabym żeby ten potencjał pojawił się też w Gdańsku – mówiła podczas poniedziałkowego spotkania Strzałkowska.

– Jacek Friedrich: „Reakcje, jakie wywołała ta instalacja, jej kolejne zniszczenia, podpalenia wskazują na to, że symbolika tęczy we współczesnej kulturze masowej jest jednoznaczna, wiąże się z ruchem gejowskim”

Jest poparcie Julity Wójcik!

– W tym pomyśle najbardziej podoba mi się skojarzenie tęczy z solidarnością. To należy się osobom, które wraz z tęczą symbolicznie płonęły na stosie. Będę myślała o jakiejś formie, która obejmie i tęczę i solidarność, w tym kierunku będę szła – stwierdziła Julita Wójcik. – Myślę, że napięcie które już urosło wokół tego pomysłu wiąże się z pl. Solidarności. Dlatego proponuję, żeby Tęcze zmieścić przy Europejskim Centrum Solidarności, ponieważ nasze mniejszości są dyskryminowane , a ta solidarność którą pamiętam z dzieciństwa zawsze była głosem mniejszości – dodała artystka.