Szwedzkie lekkoatletki protestują w Moskwie. Isinbajewa oburzona

Screen z serwisu dziennika Aftonbladet. Na zdjęciu Emma Green i jej paznokcie. (źródło: aftonbladet.se)
Screen z serwisu dziennika Aftonbladet. Na zdjęciu Emma Green i jej paznokcie. (źródło: aftonbladet.se)

„Szwedzkie lekkoatletki, które startują na mistrzostwach świata w Moskwie, pomalowały paznokcie w kolorach tęczy. To protest przeciwko ustawie podpisanej przez Władimira Putina, która uderza w środowiska LGBT. – Takie zachowanie to brak szacunku dla Rosji i jego obywateli” krytykuje Szwedki złota medalistka w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa.

Ustawa zakazująca propagowanie homoseksualizmu wśród nieletnich przewiduje kary finansowe, także dla cudzoziemców. Maksymalnie do 100 tyś. rubli, oraz areszt administracyjny na 15 dni.

„Pomalowałam paznokcie, żeby pokazać, jakie jest moje stanowisko w tej sprawie. Sport to przede wszystkim szacunek i tolerancja dla innych, pomyślałam więc, że zrobię taki miły gest” – powiedziała Green Tregaro. „Taka mała rzecz, jak pomalowanie paznokci, może da komuś trochę radości” – dodała.

Całą sytuacją jest zszokowana Jelena Isinbajewa, która wywalczyła w Moskwie swój trzeci złoty medal MŚ. To jest brak szacunku do kraju i naszych obywateli. Popieram działania rządu. Jesteśmy w Rosji, która ma swoje prawa. Być może w innych krajach prawa są inne, w każdym razie każdy, kto tu przyjeżdża, powinien respektować nasze – powiedziała.

Źródło: sport.pl